I u nás se může objevit někdo jako Marine Le Pen a uspět. Černoch to podle expertů není

13.02.2015 15:02 | Zprávy

Na české politické scéně se chystá vznik nového subjektu, který plánují založit poslanci zvolení za hnutí Úsvit přímé demokracie. Rádi by se přihřáli na úspěších francouzské Národní fronty Marine Le Penové. Přestože oslovení odborníci jsou přesvědčeni, že ledacos z jejího programu je s úspěchem přenositelné i do českých podmínek, že by z toho však měli profitovat Marek Černoch a spol. si ale vůbec nemyslí.

I u nás se může objevit někdo jako Marine Le Pen a uspět. Černoch to podle expertů není
Foto: Hans Štembera
Popisek: Na základně poslaneckého klubu Úsvitu vznikne nová strana a vstoupí do ní drtivá většina poslanců tohoto hnutí. Vzorem nové strany bude Marine Le Pen

Úspěchy francouzské Národní fronty v čele s Marine Le Penovou natolik zaujaly valnou většinu poslaneckého klubu Úsvit přímé demokracie, že ohlásili chystané založení strany, která by se této politické formaci měla podobat. Národní fronta se pod vedením Marine Le Penové distancovala od rasismu, hlásá politiku silného státu podporujícího sociální zabezpečení, který má být určen pouze „pravým Francouzům“ a chránit je před globalizací a před „islamizací“ Francie.

„Úplně původně byla založena na ochranu proti imigrantům, aby Francie zastavila dohody o jednoduchém přístupu k imigraci. Necharakterizoval bych ji ani jako nacionalistickou. Jen to je podle mě strana, která hájí vlastní zájmy Francouzů,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz politolog Jiří Bystřický na adresu strany, v jejímž programu lze najít návrat k tradičním hodnotám, omezení imigrace, větší nezávislost na Evropské unii, stanovení tarifů nebo jiná ochranářská opatření před levným dovozem, zrušení dvojího občanství nebo zastavení výstavby mešit.

Původně měla Národní fronta odér extrémismu

Podle politického komentátora Petra Žantovského nejlépe charakterizují francouzskou Národní frontu vyzdvihování národního zájmu jako ústřední hodnoty. „To samozřejmě někdy vede k určitým typům interpretování, jak to bylo zejména za Jean-Marie Le Pena, otce nynější předsedkyně Marine Le Penové. Tehdy to mělo odér určitého extremismu z jednoho velmi prostého důvodu, protože na pravicové straně francouzského politického spektra už bylo plno. Tam byli gaullisti, tam byl Chirac a byli to politici, kteří vystupovali celkem jednoznačně pravicově, ale pravicovost se na politické scéně už vytrácí,“ říká pro ParlamentníListy.cz Petr Žantovský.

To je podle něj vidět i na české pravici, jak ztrácí svoji identitu i podporu u veřejnosti a vlastně neví, jaké hodnoty má hájit. „Proto na pravé straně politického spektra vzniká prostor i pro strany, které jsou, řekněme, konzervativní, a mají národní program. V případě Úsvitu mám zatím takový pocit, že je to jen taková řečnická floskule. Řekne se ´Budeme mít blízko k paní Le Penové a k Národní frontě´. No já nevím. Hlavně Úsvit není žádná strana, tam žádný výrazný politický program nenajdete, to jsou jenom některé ojedinělé, osamocené projevy pana Okamury nebo jiných lidí,“ podotýká Petr Žantovský.

Na francouzské společenské scéně dochází k hodnotovému posunu

Šéfka Národní fronty, jejíž vedení převzala po svém otci, je podle politologa Jiřího Bystřického ve velmi nadějné pozici vzhledem k prezidentskému úřadu, protože současná hlava Francie François Hollande je charakterizován jako nejslabší politik země za posledních dvacet let. „To, že neuspěla žena, konkrétně Ségolène Royalová, bývalá manželka nynějšího prezidenta Hollandea v roce 2007, nic neznamená. Nicolas Sarkózy byl tvrdý protivník, to byl velký střelec. Naproti tomu Hollande není, takže šance Marine Le Penové na zvýšení preferencí a na jejich určitou stabilitu je docela vysoká,“ míní Jiří Bystřický.

Podle Petra Žantovského přitom nebyla její výchozí pozice vůbec jednoduchá, protože se musela svým způsobem odpoutat od svého otce. „V očích střední vrstvy jí to jméno dlouhodobě hendikepovalo, protože její otec vystupoval jako extrémista, to je jednoznačné a o tom není sporu. Na druhou stranu je zřejmé, že na francouzské společenské scéně dochází k hodnotovému posunu. Možná i pod vlivem neuvážené imigrační a zahraniční politiky Evropské unie a prezidentů Sarkózyho a zejména teď Hollandea se zvyšuje akcent na politické preferenci směrem k národním hodnotám,“ poukazuje Petr Žantovský na to, co pomáhá zvyšující se popularitě šéfky Národní fronty.

Le Penová může významem dostihnout Charlese de Gaulla

„Francouzi se mohou oprávněně domnívat, že jejich národní hodnoty jsou ohroženy. A paní Le Penová dokázala tenhle názorový proud docela účelně stmelit, kanalizovat jedním směrem a dát tomu ještě relativně demokratický odér, a to si myslím, že má opravdu šanci. Dokonce si myslím, když to hodně přeženu a možná by mě nějaký politolog chytil za slovo, že má určitým způsobem šanci stát se v budoucnu podobně významnou figurou francouzské historie, jako byl prezident Charles de Gaulle,“ konstatuje pro ParlamentníListy.cz Petr Žantovský.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Vy si snad ze mě děláte legraci!“ Okamura u mikrofonu. Pak se otočil na Fialu a bylo zle

19:42 „Vy si snad ze mě děláte legraci!“ Okamura u mikrofonu. Pak se otočil na Fialu a bylo zle

Šéf hnutí SPD Tomio Okamura ve čtvrtek ústně interpeloval premiéra Petra Fialu ohledně konkrétních k…