Je to trotl. Má pravdu, Rusko příliš ovlivňuje naši politiku. Ivan Gabal z KDU-ČSL navrhl postup proti ruské ambasádě. My jsme pro něj zkoumali terén

09.02.2015 13:12 | Zprávy

ANKETA Silné obavy z obnovení studené války, obvinění z bolševického přístupu, odpor k jednostrannému diktátu ČR, ale také konstatování, že je na čase přestat být "postruským satelitem". Ostré reakce a také osočení z nehorázností vyvolal záměr lidoveckého poslance Ivana Gabala. Ten totiž tvrdí, že se ruská ambasáda vměšuje do české politiky a mělo by dojít ke snížení jejího počtu diplomatů. Poslanec Daniel Korte (TOP 09) už požadoval omezení vydávání víz občanům Ruské federace. O názor požádaly ParlamentníListy.cz poslance a senátory napříč politickým spektrem.

Je to trotl. Má pravdu, Rusko příliš ovlivňuje naši politiku. Ivan Gabal z KDU-ČSL navrhl postup proti ruské ambasádě. My jsme pro něj zkoumali terén
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ruská vlajka

Ukažme světu, kde je naše místo. Vysoký počet lidí na ruské ambasádě je podle lidoveckého poslance Ivana Gabala relikt okupační mocnosti a tomu by se měla udělat přítrž. Gabal se totiž zásadně obává jejího velkého vlivu na českou politickou scénu a doporučuje dát zřetelně najevo ukotvenou pozici Česka i snížením počtu ruských diplomatů, přičemž poukazuje na počet 80 diplomatů, zatímco ČR má v Rusku 15: "Činnost ruské ambasády je v rozporu s kvalitou a důvěryhodností vzájemných vztahů. Je zřejmé, že se věnují vměšování do našeho vnitřního politického života daleko víc než kvalifikovanému reportování,“ uvedl Gabal v rozhovoru pro server hlidacipes.org. K cíli se chce poslanec dobrat prostřednictvím znovuvyjednání počtu diplomatů mezi Českem a Ruskem, podrobnější mechanismus ještě nemá promyšlen. (Celý rozhovor najdete ZDE.)

"Při menším počtu diplomatů by byl větší tlak na kvalitnější výběr, odpadli by trafikanti dosazení z politických důvodů, a asi by i o něco ubylo zpravodajců. Kvalitě vztahů by to prospělo,“ říká také Gabal s tím, že naše země stojí před zlomovým rozhodnutím. "Česká republika si nyní v reakci na zpochybňování naší západní orientace z nejvyšších úrovní politiky vyjasňuje znovu svou geopolitickou orientaci,“ uvedl také Gabal, který jako příklad zvláštního vyhodnocování informací uvádí konstatování skutečností prezidentem Milošem Zemanem s odkazem na ministra zahraničí Sergeje Lavrova na summitu NATO ve Walesu.

Gazdík: Je na čase přestat být východní Evropou a postruským satelitem

Návrh poslance Gabala už vyvolal řadu bouřlivých reakcí. ParlamentníListy.cz oslovily osobnosti všech parlamentních stran a nejvíce negativních emocí, alespoň z těch politiků, jejichž odpovědi máme k dispozici (pozn. redakce: plné znění všech reakcí níže), vyvolal záměr v řadách ČSSD, KSČM, hnutí Úsvit a částečně také ANO nebo ODS. Gabal může naopak počítat s bezproblémovou podporou TOP 09 a svých kolegů v KDU-ČSL a opět zřejmě i části poslanců ANO. Že Gabal trefil "do černého“, se domnívá jeho stranický kolega Ondřej Benešík, který zároveň věcně upozornil na to, že vysoká představitelka EU pro zahraniční a bezpečnostní politiku Federica Mogheriniová hovořila také o nutnosti vyvíjet tlak na Moskvu a jednání o počtu diplomatů by podle Benešíka mohlo být námětem k zamyšlení pro ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD). "Je podivuhodné, že tady mají totálně největší ambasádu,“ upozorňuje Benešík s tím, že zajímavé informace poskytují také zprávy BIS. Podobně se pozastavuje nad počtem diplomatů také předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg a jasný názor vzkázal místopředseda Poslanecké sněmovny Petr Gazdík (STAN): "Je na čase přestat být východní Evropou a postruským satelitem.“

Foldyna: Pan poslanec mě překvapuje bolševickým přístupem

Pokud za svým záměrem odborník na bezpečnost Ivan Gabal půjde, setká se ale s největší pravděpodobností s velmi silnou oponenturou. Zcela jiné stanovisko totiž zastává například poslanec Jaroslav Foldyna (ČSSD), který se bez servítků domnívá, že "pan Gabal nechápe, co je demokracie. Pan poslanec mě překvapuje bolševickým přístupem. Kdo není s námi, je proti nám,“ sdělil Foldyna. Ruský vliv neděsí poslance Antonína Seďu (ČSSD) a podobný názor má i poslanec ANO Martin Komárek, protože se nedomnívá, že by ČR potřebovala stabilizaci politického směru: "Možná si svou geopolitickou či jinou orientaci ujasňuje pan Gabal. Já jsem si jist, že já i česká diplomacie máme jasno.“

Ransdorf: Poslanec Gabal je trotl

Ještě víc dopálily Gabalovy úvahy europoslankyni Kateřinu Konečnou (KSČM). Má totiž strach ze zničení diplomatických vztahů a vyvolání nové studené války. K ní se jednoznačně přidal i europoslanec Miloslav Ransdorf (KSČM) konstatováním: "Poslanec Gabal je trotl.“ Kritice podrobil Gabala také šéf Úsvitu Tomio Okamura, který má pifku na Američany: "Víme, že třeba ambasády USA krom jiného podněcují převraty proti demokraticky zvoleným vládám, financují a podporují pučisty, korumpují média, občanská sdružení i jednotlivé aktivisty a politiky ve prospěch svých zájmů. To vše je doložitelné, a to po celé planetě, kdy výsledkem jsou pak Američany nastolené diktatury.“

Korte požadoval omezení vydávání víz občanům Ruské federace

Z názoru předních politiků státu se dá usoudit, že také TOP 09 ve věci vztahů s Ruskem hodlá podnikat vlastní kroky. Údajné lavírování vládnoucí koalice totiž pěkně rozčiluje například poslance Daniela Korteho (TOP 09). Ten už kvůli údajnému proruskému ovlivňování země kontaktoval i ministra Milana Chovance (ČSSD). "Navíc zde podle zpráv tajných služeb rejdí pod pláštíkem turistů, obchodníků či vědců mnoho nelegálních agentů, kteří společně s ostatními 'diplomaty' vedou masivní proruskou propagandu. Proto jsem již dvakrát interpeloval ministra vnitra a požadoval omezení vydávání víz občanům Ruské federace,“ uvedl také Korte, který ale u ministra narazil. Kritický vůči nejvyšším patrům je i poslanec Marek Ženíšek (TOP 09). Zároveň upozornil na plán Chovance posílit českou ambasádu v Rusku. Místopředsedkyně TOP 09 Helena Langšádlová pak zcela bez pochyb konstatuje, že existují snahy dostat ČR do sféry ruského vlivu.

O názory na snížení počtu ruských diplomatů v ČR a stabilitu politické orientace státu požádaly ParlamentníListy.cz osobnosti napříč politickým spektrem. Uvádíme jejich názory v plném znění:

Jaroslav Foldyna (poslanec ČSSD)

Možná by stálo za to prověřit, s jakou zemí má úzké vztahy pan poslanec Gabal. Je to odpověď s nadsázkou, neboť to, co pan Gabal říká, mi připadá jak z padesátých let. Nevím, kam na tyto postoje chodí. Nikoho jsem zpochybňovat naši orientaci neviděl a neslyšel. Pokud pan Gabal nechápe, že partneři mohou mít na jednotlivosti různé názory, tak pan Gabal nechápe, co je demokracie. Pan poslanec mě překvapuje bolševickým přístupem. Kdo není s námi, je proti nám. Je to směšné a k pláči. Princip partnerství je pro pana Gabala něčím, co zřejmě vůbec nepochopil.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Daniela Černá, Lucie Bartoš

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Vy si snad ze mě děláte legraci!“ Okamura u mikrofonu. Pak se otočil na Fialu a bylo zle

19:42 „Vy si snad ze mě děláte legraci!“ Okamura u mikrofonu. Pak se otočil na Fialu a bylo zle

Šéf hnutí SPD Tomio Okamura ve čtvrtek ústně interpeloval premiéra Petra Fialu ohledně konkrétních k…