S ohledem na současnou vládní krizi si není Zaorálek jist, jestli se Metoděj nesnažil zbytečně. Důvěra v ústavní instituce je prý kvůli pravicové vládě totiž značně oslabena. Například důvěra ve funkci premiéra je poškozena kvůli aféře expředsedy vlády Petra Nečase a jeho blízké spolupracovnice Jany Nagyové.
Zaorálek několikrát tvrdě odsoudil slova exministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09). Tudy prý cesta nevede. "Pan Kalousek nám radí: Zabarikádujme se v této sněmovně. Chápete, místo toho, že se do koridoru vrátíme novými volbami, tak Kalousek a zřejmě i někteří ostatní tu hlásí, ať se zabarikádujeme," kroutí hlavou poslanec.
Tudy cesta nevede
Takhle se ale prý pokračovat nedá. Tudy nevede cesta k navrácení důvěry ústavním institucím, hřímal Zaorálek. Pravicoví politikové prý odmítnutím rozpuštění sněmovny prohloubí krizi. Jakákoli provizorní vláda totiž prý nebude schopna řešit zásadní věci jako například dotace z Evropské unie.
Místopředseda sněmovny zkritizoval také rozhodnutí Nejvyššího soudu (NS) o osvobození exposlanců ODS. "Rozhodnutí Nejvyššího soudu nám ohromně pomáhá," řekl ironicky. Soud podle Zaorálka zcela chybně vyložil institut imunity, který by se měl vztahovat pouze na projevy ve sněmovně, nikoli na jiné konání poslance. Poslanec zároveň zpochybnil kompetence Nejvyššího soudu v této věci rozhodovat.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: adr