Klaus dal rozhovor britskému tisku. Takto ho ocenili doma

23.09.2012 19:20 | Zprávy

Výroky prezidenta Václava Klause v rozhovoru pro britský nedělník, že se z Evropské unie stává superstát kvůli pokryteckým politikům, kteří se vzdávají demokratických principů, nikoho v České republice už nemohou překvapit. Ani zastánce federace, ani její odpůrce. Český prezident je znám názorem, že odmítá evropskou federalizaci a naopak vyzývá k obnově národního státu a suverenity. Sám však přiznává, že mezi evropskými politiky je však v tomto boji osamocen.

Klaus dal rozhovor britskému tisku. Takto ho ocenili doma
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Václav Klaus

Václav Klaus označil architekty nového směřování Evropské unie za politiky dvou tváří, kteří ničí evropskou demokracii. Nové snahy o federalizaci Evropské unie, která by měla svou vlastní hlavu státu a armádu, jsou podle prezidenta "konečnou fází" zániku demokracie a národního státu. „Musíme se zamyslet nad tím, jak obnovit naši státní suverenitu. V rámci federace je něco takového nemožné. Evropská unie by se měla ubírat opačným směrem," řekl Klaus pro The Sunday Telegraph.

Svoboda: Evropská unie je prospěšná i České republice

Bývalý šéf diplomacie Cyril Svoboda s hlavou státu nesouhlasí. „Myslím, že se prokázalo, že Evropská unie je prospěšná celé Evropě, jednotlivým členským státům i České republice,“ řekl ParlamentnímListům.cz exministr zahraničí. Pro něj jsou silné výrazy „na adresu vnějšího nepřítele“ nepřijatelné, považuje je jen za snahu Václava Klause získat doma větší popularitu. „Kdyby se raději prezident jasně postavil k našim problémům – boji proti korupci a dalším nešvarům,“ dodal Svoboda.

Podle Svobody je jediná cesta, aby se vytvořila v Evropě silná konkurence vedle velkých trhů, jako je Čína, Rusko, Indie nebo Spojené státy, když budou evropské země úzce spolupracovat. Bývalý šéf diplomacie upozornil, že názory Václava Klause nejsou v Evropě brány příliš vážně, ale naše autorita je jimi podlomena. Podle Svobody nepůsobí Česká republika důvěryhodně, když nejprve podpoří Lisabonskou smlouvu, ale pak si klade podmínky, nebo když jsme u vyjednávání fiskální smlouvy, ale pak ji nepodepíšeme.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Libuše Frantová



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vystoupení Pavlova Koláře v ČT dopadlo velmi špatně. Všichni to viděli

11:25 Vystoupení Pavlova Koláře v ČT dopadlo velmi špatně. Všichni to viděli

Klíčový muž současného prezidenta Petr Kolář, kterého sám Petr Pavel označil jako přítele po boku, s…