Poslední týdny se dostávají do médií zprávy o plánu na zvyšování mnoha daní. Vládní kabinet debatuje o výrazném navýšení daně z nemovitostí, TOP 09 a STAN prosazují zvýšení DPH a naposled média informovala o plánu na zvýšení daně z příjmů fyzických osob.
Některá média připomněla dřívější vyjádření premiéra Fialy i ministra financí Stranjury o tom, že vláda se dříve ke zvyšování daní stavěla razantně negativně. Řada poslanců ODS se již stihla veřejně vyjádřit, že zvláště navýšení daně z příjmů fyzických osob nepovažují za šťastné. Prosazují to však další koaliční subjekty, jako například STAN a KDU-ČSL. ParlamentníListy.cz se obrátily s anketním dotazem na politiky všech stran, jak se k takovému návrhu staví, a zda to občané prostě musí akceptovat, anebo má vláda zdroje do rozpočtu hledat jinde.
„Konsolidace veřejných financí, která je založena na nárůstu inkasa daně z příjmů fyzických osob, tedy výběru od občanů z jejich příjmů, může být výsledkem jenom jednání asociálního kabinetu Petra Fialy. Pod taktovkou této vlády zažíváme enormní inflaci a ta výrazně snižuje životní úroveň našich obyvatel. Meziroční pokles reálné mzdy máme na jedné z nejvyšších úrovní ze všech zemí OECD. V této době navyšovat zdanění příjmů mi připadá zcela nemyslitelné,“ míní exministryně financí a šéfka poslaneckého klubu hnutí ANO Alena Schillerová.
Podle jejích slov je dnes potřeba navázat na pozvolný plán rozpočtové konsolidace představený Babišovou vládou v roce 2021. „Mezi hlavní pilíře patří snižování objemu peněz na platy úředníků prostřednictvím digitalizace, slučování a rušení agend a snížení provozních výdajů a efektivní čerpání 962 miliard z programového období 2021-2027. Můžeme diskutovat nad předvídatelným zvyšováním některých spotřebních daní. Důležitým bodem je také důsledná revize daňových výjimek a také navázat na úspěšný boj proti daňovým únikům. Česká ekonomika je dnes jako jedna z mála zemí EU v technické recesi a pětikoalice do toho opakuje učebnicové národohospodářské chyby z období jejího minulého vládnutí, které uvedlo do chudoby tisíce domácností a přivedlo ke krachu tisíce firem. Dnes je potřeba realizovat proticyklickou hospodářskou politiku a tím docílit stabilního růstu HDP a ve svém důsledku také příjmů veřejných rozpočtů,“ řekla ParlamentnímListům.cz Schillerová.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radim Panenka