„Přestože sociální demokraté řečnili a řečnili, byly reformy stejně odsouzeny ke schválení. Pokud je vůle většiny jasná a ulice se k obstruující opozici nepřidá, nemá zdržování dlouhodobě šanci," zmínil Komárek v komentáři.
Podle něj se ale musí lidé zamyslet nad tím, že většina obyvatel zvolila do sněmovny poslance z proreformních stran.
„Některé reformy, které se probíraly na maratónské schůzi, si můžeme přečíst v programu ODS či TOP 09. Je tedy nejen právem, ale i povinností vládních poslanců vůči občanům, aby vtělili své záměry do zákonů," napsal dále komentátor s tím, že je však přirozené, že opozice protestuje. Jenže její boj je věcně prázdný.
„Vláda neprosazuje nic, co by bylo v rozporu s ústavou, psanými, či nepsanými zvyklostmi demokracie a lidských práv. Jde o poměrně krotké středopravicové reformy vedené snahou vylepšit finanční bilanci státu. Zda se to podaří, není jasné, zvláště to, zda nebudou ušetřené prostředky nenasytnými úředníky a politiky rozkradeny. Za pokus to však stojí," zdůraznil k tomu Komárek.
Sloučení zákonů je skutečným problémem
Podle něj je sice z politického hlediska lítý zápas vedený Sobotkovými lidmi v temných nočních hodinách zbytečný a donkichotský, ale problém lze hledat tam, kde koalice nechala odhlasovat sloučení ke čtrnácti reformním zákonům do jednoho.
Že tady může koalice narazit na to, zda to bylo v souladu se zákonem, rozhodne sice až Ústavní soud, k němuž se chtějí sociální demokraté odvolat, ale i sněmovní právníci a dokonce i šéf poslaneckého klubu TOP 09 a Starostové Petr Gazdík hovoří o tom, že je to na hranici zákona. V této souvislosti Komárek připomněl, že David Rath tuto věc tvrdě ohodnotil slovy, že jde o totalitní praktiky.
„Nic takového to samozřejmě není. Sněmovní právníci však správně upozorňují, že poslední slovo by měl mít Ústavní soud. Proč, šlo-li o zjevné ušetření času?" otázal se však Komárek.
Na druhou stranu však i on uznal, že ústava a jednací řád nejsou příliš funkční a dávají příliš velký prostor pro zdržování a marnění času. Poslanci a senátoři by to podle něj proto měli skutečně změnit.
"Ne však uprostřed hry, ale řádnou ústavní většinou, na které se bude podílet i opozice. Jedině tak může být sněmovna zároveň funkční a férová," dodal komentátor.
SLEDOVALI jsme obstrukce ve sněmovně ZDE
Související:
- Schváleno jako po másle. Po týdnu obstrukcí vláda zvítězila
- Máme většinu a prostě vyhrajeme, řekl u Moravce Stanjura z ODS
- Koaliční poslanci brali sociálním demokratům protestní cedulky
- Do zbraně, socani. Sobotka burcuje stranu nejen ve sněmovně
- Levice prý udělala před jednáním sněmovny chybu. Oznámila obstrukce
Foto: Hans Štembera
Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: olb