Za iniciativou ustavení sněmovní vyšetřovací komise stojí lidovecký poslanec Šimon Heller, který míní, že by poslanci měli prověřit údajné nepravosti.
„Veřejnost by měla vědět, co se na Hradě reálně odehrávalo, a mělo by to být jasně zmapováno,“ vysvětluje svoji motivaci k vyšetřování Hradu Šimon Heller z KDU-ČSL, který vznik komise iniciuje. Podle Seznam Zpráv již existuje dohoda šéfů poslaneckých klubů pětikoalice, že návrh na zřízení vyšetřovací komise projde. Hlasovat se o ní mělo již minulý čtvrtek, ale nestihlo se to.
Bývalý vedoucí Kanceláře prezidenta republiky Vratislav Mynář pro ParlamentníListy.cz upozorňuje, že případná pochybní řeší k tomu povolené orgány včetně složek Policie ČR „Pokud by existovalo podezření, že se na Hradě dělo něco nekalého, zabývaly by se tím orgány činné v trestním řízení. Probíhala celá řada kontrol včetně kontroly NCOZ v lednu a skončila nejspíš odložením, protože nás v této záležitosti nikdo nekontaktoval ani k podání vysvětlení, natož ke sdělení obvinění. Podle mého názoru tím se kompetentní orgány zabývají a tato komise je pouhým pokusem o zviditelnění některých politiků. Místo toho, aby v Poslanecké sněmovny řešili katastrofálně vysoké ceny potravin, pohonných hmot a energií pro české občany, snaží se kalkulovat tématem působením pana prezidenta Zemana a jeho týmu v naivní snaze, že si tím získají nějaké laciné politické body. Je to směšné a zároveň smutné. Reálné problémy občanů je nezajímají, nevědí, jak je řešit a hledají si zástupná témata. Navíc by poslanci podle mého názoru neměli suplovat orgány činné v trestním řízení. Nevidím žádný důvod, proč by taková komise měla vzniknout,“ sdělil PL bývalý prezidentský kancléř.
„Můžeme se také ptát, proč podobná komise nevznikla před 10 lety, kdy na Hradě končil pan prezident Klaus, který se tam dostal za ODS. Je také otázka, jestli po skončení jeho mandátu zasedne komise k šetření činnosti pana Petra Pavla,“ dodal Vratislav Mynář.
Předsedkyně poslaneckého klubu hnutí ANO Alena Schillerová zpochybňuje, že má návrh na zřízení komise podporu v celé vládním koalici. „Ani lidovečtí poslanci nejsou jednotní, protože vědí, že je to nesmysl. Ty záležitosti prověřují příslušné orgány, probíhá tam audit nového prezidenta, proč by to měli vyšetřovat poslanci? My nejsme vyšetřovatelé, my jsme zákonodárci. Spíš za tím vidím snahu některých kolegů udělat si PR,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz Alena Schillerová.
Podobný pohled na věc má i šéf druhé opoziční strany ve Sněmovně, Tomio Okamura z SPD. „Jestli jsou někde nějaká podezření, tak je tady od toho policie, aby je v souladu se zákonem prošetřila. Fialova vládní pětikoalice si od ustavení politické komise slibuje hlavně odvedení pozornosti od vlastních činů, kterými ničí naše občany a naši republiku,“ řekl redakci Okamura.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radim Panenka
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.