Komu tím posloužil? Pavel a „Přijměte euro“. Přišla odveta

Spustit čtení článku

Tato funkce je dostupná jen pro přihlášené uživatele s aktivním předplatným typu Lepší čtení a vyšší. Předplatné i Prémiové body PL můžete získat i zdarma, přečtěte sí více v tomto článku.

02.01.2024 14:44 | Zprávy

Česká republika by měla přijmout společnou evropskou měnu euro. V novoročním projevu k tomuto kroku vyzval prezident Petr Pavel. U českých politiků ze sněmovny, Senátu a výrazných mimoparlamentních stran však příliš pochopení nenašel. Zazněla i podezření z prosazování cizích zájmů, ale i jasné ne od politiků nejsilnější vládní strany ODS.

Komu tím posloužil? Pavel a „Přijměte euro“. Přišla odveta
Foto: Screen: ČT24
Popisek: Prezident Petr Pavel měl novoroční projev.

Prezident Petr Pavel, který se loni v březnu po vyhraných volbách ujal úřadu, vystoupil k občanům s projevem na Nový rok. Pavel se vrátil k dřívějšímu zvyku novoročních projevů a rozhodl se tak nepokračovat v tradici zavedené svým předchůdcem Milošem Zemanem, který po deset let svých obou mandátů promlouval k národu v rámci Vánočního poselství.

Pavel v projevu kromě jiných témat přišel s návrhem, aby se Česko začalo soustředit na přijetí eura a vyzdvihl přitom smysl našeho členství v EU. „Evropská unie nám dává šanci, jak nejlépe uplatnit náš vliv a prosadit naše zájmy. Spolu s NATO je pro nás zárukou, že má Česká republika silné partnery, o které se může opřít. A taková záruka je dnes nedocenitelná,“ je přesvědčen prezident.

„Právě letos si připomínáme 20. a 25. výročí vstupu do těchto organizací. To nám nabízí příležitost ohlédnout se a zároveň se podívat do budoucna, kterým směrem chceme jít. Je to také příležitost připomenout si závazky, které jsme při vstupu do Aliance a do Unie dobrovolně přijali. Prvním jsou výdaje na obranu země. Ten letos po dlouhé době opět plníme. Druhým je přijetí společné evropské měny. Je načase, abychom po letech začali dělat konkrétní kroky, které nás k naplnění tohoto závazku dovedou. Přes nekončící diskuse o výhodách a nevýhodách eura pro zemi s otevřenou a exportní ekonomikou, ležící ve středu Evropy, je společná měna logickou budoucností,“ konstatoval Pavel.

Anketa redakce PL mezi českými politiky ukazuje, do jaké míry je potenciální přijetí eura kontroverzním tématem. Velkého pochopení se prezident za svůj nápad nedočkal.

Senátor ODS Raduan Nwelati má jasno v tom, proč prezident téma eura v projevu zvolil „Nejspíše proto aby vzbudil větší mediální zájem. Váš dotaz je toho důkazem. Přijetí eura je velmi komplikované rozhodnutí. Má to své výhody ale i mnoha nevýhod, které dle mého názoru nyní převažují. Myslím si že změna daňových zákonů, která nedávno byla přijata a umožňuje firmám obchodujícím se zahraničí vést účetnictví v eurech je v tuto chvíli dostačující,“ uvedl.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radim Panenka

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Myslíte, že za to, že EU zaostává může Euro?

Mě přijde, že jsou to spíš neustálé zákazy a byrokracie, kterou si sama EU podřezává pod sebou větev. Na druhou stranu, jestli má někdo konkurovat třeba USA nebo Číně, nemyslím si, že to může být jeden stát v Evropě, a že EU má svůj smysl, jen se musí vzpamatovat a začít dělat politiku jinak

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Náš zahraniční obchod běží skvěle i bez eura, Pávku!!, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseAion2 , 02.01.2024 15:12:36
Ztráta samostatnosti měnové politiky je velká nevýhoda. Náklady na přijetí eura: podle analýzy ČMKOS by byly doslova astronomické, jednak bychom ihned museli vložit příspěvek do Evropského stabilizačního fondu (ESM) ve výši necelých 50 miliard Kč a závazek, že v případě nutnosti dodáme dalších 365 miliard Kč. Dále by se tuzemské banky musely povinně účastnit Bankovní unie, to je 120 miliard pro banky a stát by to stálo zhruba 20 miliard. Navíc musíme brát v potaz i přímé poškození občanů, naše platy stále nedosahují západní úrovně a při současném kurzu k euru by mnozí dostali téměř almužnu a navíc by doplatili na možný bezprostřední růst cenové hladiny. EU nemá za cíl pomáhat členským státům, ale naopak na nich parazitovat a vnucovat jim „pokrokové“ ideologie. My jsme se dočkali akorát tak vměšování do vnitřních záležitostí ČR ze strany BruSSelu, postupné likvidace našeho průmyslu a energetiky, snižování naší konkurenceschopnosti, nárůstu multi-kulti, migrace, genderového šílenství a rozmachu cenzury a špiclování. A naši štědře dotovaní eurohujeři z řad "systémových" stran to samozřejmě zuřivě podporují.

|  32 |  0

Další články z rubriky

Jourová na UK? „Výsměch,“ ozývá se. Ale i něco jiného

16:20 Jourová na UK? „Výsměch,“ ozývá se. Ale i něco jiného

Bývalá eurokomisařka Věra Jourová už našla nové uplatnění. Kromě místa v poradním sboru prezidenta P…