Bývalého prezidenta a otce zakladatele ODS Václava Klause pořádně naštvalo jednání jeho někdejší strany, která vyloučila poslance a jeho syna Václava Klause mladšího. Exprezident v rozhovoru pro Blesk uvedl, že by kvůli tomu dokonce uvažoval o návratu do aktivní politiky.
"Já myslím, že to vyloučení mohlo být až tři týdny dřív. Kdyby přišlo, tak bych stihl buď sám, nebo spolu s ním nějaký takový subjekt založit (termín pro podání kandidátních listin hnutí či stran je dnes, pozn. red.). Ale za dva tři dny se to stihnout nedalo,” sdělil bulvárnímu deníku Klaus, že byl tak naštvaný, že by se coby euroskeptik zúčastnil i eurovoleb, ale nestihne se to, ale není všem dnům konec.
ParlamentníListy.cz se zeptaly v rámci ankety poslanců napříč politickým spektrem, co o případném návratu Klause staršího soudí a zda by takový comeback byl pro naši zemi žádoucí či potřebný.
“Oba, otec i syn jsou v české politice potřební jako pazdeří v p...... peřině,” sdělil redakci čestný šéf TOP 09, poslanec a exministr zahraničí Karel Schwarzenberg.
První vicepremiér, ministr vnitra a předseda ČSSD Jan Hamáček uvedl, že Česká republika je demokratická země a každý občan, včetně exprezidenta Klause se může politicky angažovat.
“Já s Václavem Klausem starším politicky nesouhlasím, mám i v paměti jeho velmi kontroverzní prezidentskou amnestii, tudíž se nedá čekat, že by mně osobně nějak jeho případný návrat do politiky oslovil,” dodal Hamáček.
"Je na každém jak zváží své pokračování nebo znovu působení v politice. Václav Klaus starší pořád bude mít problém s amnestií při odchodu z funkce," myslí si předseda KSČM Vojtěch Filip
Podle šéfa SPD a místopředsedy sněmovny Tomia Okamury je to jejich soukromá věc. “Ale to, že ODS pana Fialy, který je probruselský federalista, není v souladu s názory obou Václavů Klausů, je zřejmé - a prezident Klaus víceméně vyjádřil jen své zoufalství ze situace, která je schopna ho donutit, aby se vrátil do aktivní politiky - naštěstí alternativa k probruselské ODS tu je - je to SPD,” sdělil Okamura.
“Pro boha jen to ne! Nebo chceme zase divočinu privatizace devadesátých let?” reagovala europoslankyně za KSČM Kateřina Konečná.
Zda by byl návrat exprezidenta Klause, případně i v tandemu s jeho synem, žádoucí podle svých slov opravdu netuší europoslanec Tomáš Zdechovský z KDU-ČSL. “Myslím, že pokud chce někdo kandidovat, tak by měl svou kandidaturu oznámit hodně dopředu. Myslím, že o obou Václavech Klausech ještě uslyšíme!” míní.
Patrik Nacher, poslanec hnutí ANO, konstatoval, že takovou věc mu nepřísluší komentovat. “Co bych ale chtěl podtrhnout, zvláště s přihlédnutím k blížícím se volbám do EP, je, že jsme opravdu v téměř každém zákonu omezováni evropskými normami, nařízeními, vyhláškami, ustanoveními. Ta úroveň harmonizace je neuvěřitelná a dusí národní státy a jejich specifičnosti. Na větu - toto nemůžeme, protože to nařizuje evropská legislativa - už začínám být alergický,” konstatoval Nacher.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radim Panenka