Den po zveřejnění výroční zprávy BIS, která varovala před čínskými špiony a ruskými diplomaty a hackery, uspořádali opoziční poslanci tiskovou konferenci. Nejdříve na ní promluvila poslankyně TOP 09 Helena Langšádlová. „Navrhujeme vyšetřovací komisi na to, abychom vyhodnotili vliv autoritářských režimů na Českou republiku, protože i tato zpráva potvrdila, že nás tyto autoritativní režimy ohrožují. Cílem není jen vyhodnotit jejich vliv, ale i přijít s konkrétními návrhy opatření jak v oblasti exekutivy či legislativy, tak aby naše země byla odolnější vůči těmto vlivům. Mají vyloženě destruktivní vliv na naši demokracii a na náš demokratický vývoj. I slova ředitele BIS či slova generála Pavla v posledních dnech potvrzují, že situace je opravdu vážná. Jako poslanci nemůžeme stát se založenýma rukama. Musíme konat a plnit svoji funkci, protože je to naší odpovědností,“ řekla.
Po ní se chopil mikrofonu poslanec ODS Pavel Žáček. „Připojil jsem se k této iniciativě z toho důvodu, protože jsem stejně jako ostatní kolegové přesvědčen, že musíme podporovat vytvoření nástrojů, které by analyzovaly bezpečnostní rizika směřující vůči České republice jako součásti EU a NATO. Domnívám se, že po vzoru dalších demokratických států jsme povinni tento institut vytvořit i na půdě Poslanecké sněmovny,“ vysvětlil.
Přidal se i Jan Bartošek, poslanec a místopředseda KDU-ČSL. „Za lidovce mohu říci, že jsem velmi rád, že jsme součástí této vyšetřovací komise, jejíž vznik jsme podpořili. Širší zpráva BIS jasně hovoří o tom, že cizí mocnosti zvyšují své aktivity a mají tendenci zvyšovat svůj vliv a potažmo ovlivňovat rozhodování v České republice. Za lidovce mohu říci, že my Českou republiku nedáme. Odmítáme, aby se Česká republika stala vazalem nějakých velkých mocností. Jsme připraveni v této komisi pracovat a aktivně navrhovat účinné nástroje, které budou eliminovat vliv cizích mocností na chod České republiky,“ řekl.
„Naše strana také podporuje tento návrh. Nejde o kýmsi zřízenou komisi kvůli jedné konkrétní zemi, nebo na truc nějakému konkrétnímu politikovi. Měli bychom zachovat Českou republiku jako suverénní stát, nesmíme se stát provincií silnější země nebo bojištěm cizích mocností. Je to zaměřeno především proti Rusku a Číně, tak o tom hovoří i zprávy zveřejněné tajnými službami, ale samozřejmě těch režimů, které nás nějakým způsobem ohrožují, je více. Komise je velice důležitá a nutná. Doufáme, že to tak posoudí plénum Poslanecké sněmovny,“ zadoufal Jan Lipavský, poslanec Pirátů.
Zpráva BIS je výkřikem zoufalství
„Ředitel BIS pan Koudelka před 14 dny řekl, že cílem ruských tajných služeb je zničit Evropskou unii a NATO. Dvě uskupení, do kterých je Česká republika pevně zakotvena, ale zároveň jsou ty kořeny někomu nepříjemné a snaží se je nějakým způsobem rozrušit. Vyjádření ředitele BIS bylo mimořádně otevřené a varovné. I veřejná část zprávy BIS je skoro až výkřikem zoufalství. Primárními adresáty této zprávy jsou premiér – který ale prohlašuje, že Rusko není hrozbou – a prezident, který snad už více prokremelský být nemůže. V takové chvíli, kdy se BIS takto vyjadřuje, je nutně rolí Poslanecké sněmovny, aby hájila bezpečnostní zájmy České republiky a tato zřizovaná komise k tomu je prospěšnou,“ uvedl předseda poslaneckého klubu STAN Jan Farský.
Na závěr tiskovky přečetla Helena Langšádlová prohlášení bývalé ministryně obrany Karly Šlechtové (ANO). „Vzhledem k mému čtyřletému působení na pozici ministryně, především na Ministerstvu obrany, kdy jsem byla informována Vojenským zpravodajstvím v utajovaném režimu o mnoha záležitostech i o vlivu cizí moci v České republice, vlivu na politiky či na podnikatele, se domnívám, že vznik obdobné komise a seznámení poslanců s detailními informacemi, nejen obecnými, jak uvádějí výroční zprávy BIS a Vojenského zpravodajství, je v pořádku. Nemusí se to některým poslancům líbit, nicméně vzhledem k informacím, kterými disponuji, jsem přesvědčená, že takováto komise má mnohem větší smysl než některé další komise, které jsou ve sněmovně zřízené.“
Do ankety ParlamentníchListů.cz o vytvoření komise se vyjádřil předseda ČSSD, vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček: „Nevidím důvod zřizovat vyšetřovací komisi, Sněmovna má dostatek orgánů, které se mohou touto problematikou zabývat, např. výbor pro bezpečnost.“
„Považuji ten návrh za kombinaci naivity a politického aktivismu, a to velmi škodlivého. Už vidím, jak se např saúdsko-arabský princ dostavuje před naši vyšetřovaci komisi nebo jak zveme prezidenta jiného suverénního státu,“ reagoval předseda KSČM a místopředseda Sněmovny Vojtěch Filip.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: .