To jsou ale vtipálci... Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) a Vít Bárta z Věcí veřejných si totiž mezi sebou ve sněmovně vyměňovali názory na výši DPH. Bárta napřed názorně předvedl, jaké to je, když už dnes jsou ceny potravin v Česku vyšší, než v okolních státech. Přivezl totiž z Německa, kde v rámci svého tzv. manifestačního předvánočního nákupu nakoupil některé potraviny, které jsou v tomto státě levnější než v Čechách, basu piv. A českého.
Jenže jak Bárta zjistil, právě české pivo je v Německu paradoxně levnější, než v domovském státě, tedy v Česku. Proto byl ve středu ve sněmovně na koni a jal se kritizovat ministra financí Kalouska za to, že chce ceny potravin pro českého spotřebitele vyšroubovat ještě výše.
„Víte, ono s chováním potravinářské lobby to bude více než o jedno procento dražší,“ látal Bárta za sněmovním pultíkem a kritizoval tak záměr vlády, která chce od příštího ledna právě o jedno procento DPH zvýšit, což u potravin bude znamenat výši namísto 14 procent 15 procent.
Dal basu na stůl premiérovi
„Rozhodl jsem se, když se blíží ty Vánoce, pana premiéra obdarovat. Přivezl jsem mu z Německa basu plzeňského Prazdroje i s přesnou kalkulací, aby pan premiér viděl, o kolik levněji vyjde nákup českého piva v Německu,“ poznamenal přitom Bárta.
Pak se otočil a basu piv dal na stůl nepřítomného premiéra Petra Nečase. Dodal, že basa samozřejmě patří i ministrovi Kalouskovi. To ale Kalouska nenechalo chladným.
Kalousek: Nevím, jak by to posoudil soudce Šott
„No, já vážně nevím, jak by to v tomto justičním čase posoudil soudce Šott, tak já si to vážně nevezmu,“ poznamenal Kalousek velmi tiše do sněmovního mikrofonu.
Na svém webu Vít Bárta uvádí, že právě plzeňský Prazdroj, ale i jiné firmy jako Babišův Penam, Unilever nebo Nestlé se na tuzemském trhu chovají jako predátoři.
„Protože jim to umožňuje špatný zákon o Významné tržní síle, který upřednostňuje velkovýrobce potravin před potravními řetězci a v konečném důsledku na to doplácí spotřebitel vysokou cenou, ale i malí a střední podnikatelé,“ zmiňuje zde.
Daňový balíček vedle zvýšení sazeb DPH o procentní bod na 15 a 21 procent zavádí dodatečné sedmiprocentní zdanění lidí s vyššími příjmy, omezuje výdajové paušály u živnostníků a ruší daňové slevy pro pracující důchodce. Předloha snižuje pro příští rok vratku části spotřební daně z nafty pro zemědělce, od následujícího roku takzvaná zelená nafta zanikne. Zvýšit by se naopak měla daň z převodu nemovitosti a zrušit by se měly stropy odvodů na zdravotní pojištění.
Poslanci krátce po vystoupení Bárty a Kalouska normě nakonec řekli ano. Pro zákon hlasovalo 102 zákonodárcůl, čímž tak přehlasovali veto Senátu. Zákon nyní míří k prezidentu Václavu Klausovi.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Olga Böhmová