Již přes dvě hodiny poslanci diskutují o tom, proč by se na návrh ČSSD měla dolní parlamentní komora rozpustit. Na schůzi iniciované opoziční ČSSD ale asi návrh neschválí. Opozici se totiž nepodaří dát dohromady potřebnou třípětinovou většinu. Bývalá vládní koalice konec současné komory prý nepodpoří.
Šéf poslaneckého klubu ODS Marek Benda se ale rozhovořil o tom, jak vlastně vznikla vláda Jiřího Rusnoka.
„Prezident Zeman má deklarovaných 101 podpisů ve sněmovně, ale říká: ´Já raději pověřím svého kamaráda Jiřího Rusnoka´. Věřím, že je úctyhodnou figurou, ale už způsob, jakým tady dnes představoval svojí vládu, které tady nezatleskala jediná ruka, dokonce ani jednomu z ministrů. To přeci svědčí o tom, co to je za vládu: Je to jen soubor kamarádů Miloše Zemana a Jiřího Rusnoka, kteří ještě měli odvahu si do vlády sednout,“ kritizoval Benda nový kabinet.
Pak se pustil do toho, jak vlastně začala akce, na jejímž konci byl konec kabinetu. „Začali jsme čtyři stovkami policistů v Praze s kuklami, beranidly, s desítkami domovních prohlídek a zátahem na kmotry. Já bych vše podepsal....Věřte mi, že bych byl velmi rád, kdyby někteří z kmotrů skončili minimálně obviněni. Ale kde jsme skončili? Další realizace neprobíhají a jediné, co nám pan Ištvan and his boys přinesli, je obvinění z všeobecně známého aktu, že se několik kolegů vzdalo poslaneckého mandátu a dva pak nastoupili ve státních podnicích,“ kritizoval práci orgánů činných v trestím řízení Benda.
Pak zmínil úterní výrok Nejvyššího soudu, díky němuž byli již propuštěni z vazby exposlanci ODS Marek Šnajdr, Ivan Fuksa a Petr Tluchoř. Jako hlavní argument použil Nejvyšší soud to, že o "trafikách" politici jednali na půdě Poslanecké sněmovny a tudíž podléhali politické imunitě. Jejich případ tak NS vyjmul z trestního řízení.
Benda má velkou zásluhu na "demokracii"
„Chtěl jsem poděkovat panu kolegovi Bendovi, absolventu plzeňských práv. Chtěl jsem mu poděkovat za tu obavu o budoucnost sociální demokracie,“ kontroval ale na slova Bendy ironicky sociálně demokratický poslanec Vítězslav Jandák. Benda se totiž pustil i do kritiky ČSSD.
„To je ta legitimita 101 hlasů. Já nebudu vzpomínat na pana poslance Kotta, který byl podepsán pod několika vládami sociální demokracie a který posléze získal místo ve Středočeské zdravotní a šel s Davidem Rathem až do vazby a za 14 dní nebo za jak dlouho to začíná, až před soud. Na to já vzpomínat nechci,“ řekl mimo jiné. Následně se poslanci začali přít o legitimitě přeběhlíků a o vázaném mandátu, který by dával mandát nikoliv poslanci, ale straně.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Olga Böhmová