Problém je však v tom, že vládě se zákon nelíbí. Poukazuje na to, že by mohl vést k řadě soudních sporů. Majetek prý navíc není dostatečně přesně vymezený.
Obce by podle novely získaly majetek, který vlastnily ke konci roku 1949 a jenž byl ke dni účinnosti zákona o přechodu některých věcí z majetku ČR do vlastnictví obcí v květnu 1991 v držení federace. Podmínkou by bylo také to, že tento majetek není ve vojenských újezdech.
Nemovitosti by obce získaly k lednu 2013. Pokud by o ně nestály, musely by podle předlohy do konce příštího roku písemně uvést, že o majetek nemají zájem.
Vláda přijala už v roce 1994 usnesení, podle kterého měl být dříve federální historický majetek obcí vrácen. Nemovitosti ale převedeny nebyly, převážil názor, že je nutné přijmout zvláštní zákon, píšou předkladatelé v důvodové zprávě. O vydání majetku se vedla další jednání, k cíli nikdy nedospěla. Obce neuspěly ani v soudních sporech.
"Vznikl dlouhodobě neudržitelný stav nerovnoprávnosti, kdy historický majetek byl obcím v některých případech vydán zpět a v některých případech nikoliv," uvedli předkladatelé z řad poslanců ODS, TOP 09 a Starostů, Věcí veřejných a ČSSD.
Jak upozornila ČTK, objem majetku lze podle jednoho z předkladatelů Františka Dědiče (ODS) těžko kvantifikovat. Podle odhadů jde řádově o tisíce hektarů lesů a některé zemědělské plochy. Autoři novely vycházejí z myšlenky, že historický majetek má být obcím vrácen bez ohledu na to, zda dříve patřil České republice, nebo federaci.
Dnes ve sněmovně:
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: olb