Okamurův poslanec promluvil k údajně zmanipulovanému případu vraždy Roma

05.02.2014 19:10 | Zprávy

Zavraždil skin Vlastimil Pechanec v roce 2001 Roma Otu Absolona, za což byl odsouzen na sedmnáct let? Nebo je skutečný viník tohoto zločinu stále nepotrestán? Pochybnosti a emoce kolem této tragédie rozvířila nedávná návštěva šéfa Úsvitu Tomio Okamury v pardubické věznici, kde navštívil Pechance. Podle Okamury jde o zpolitizovaný proces. „Je skutečně děsivé, že skutečný pachatel s největší pravděpodobností volně běhá po svobodě. A je doslova šílená představa, že v naší republice může být někdo odsouzený nevinně na 17 let," rozhorlil se.

Okamurův poslanec promluvil k údajně zmanipulovanému případu vraždy Roma
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Štětina

ParlamentníListy.cz se zeptaly na názor na tuto záležitost tehdejšího ředitele královéhradecké záchranky a dnešního poslance zvoleného za Úsvit Jiřího Štětiny. Podle něj obvinění skini se snažili za úmrtí oběti svalit vinu na záchranku, která prý přijela pozdě.

Romský aktivista Miroslav Kováč si myslí, že pokud se podaří obnovit proces s Pechancem a dojde k jeho očištění, vznikne nevídaný precedent. Byl by to podle něj důkaz, že policie nepostupuje nestranně, ale na základě politického či veřejného zadání. „Tento precedent by otevřel řadu možností k otevření dalších zpolitizovaných kauz, počínaje Kajínkem a končíce Patrikem z Krupky, nebo novoborským mačetovým útokem či tanvaldským střelcem, které katapultovaly Lenku Bradáčovou na post pražské vrchní státní zástupkyně," zmínil.

Ještě děsivěji zní svědectví dnes již zesnulého anarchistického aktivisty a ochránce Romů Jakuba Poláka, který byl zmocněncem postižené rodiny oběti a měl přístup k mnoha dokumentům případu. „Pechanec není skutečný vrah. Policie od začátku vyšetřování manipulovala a kryla skutečného vraha a další spolupachatele. Státní zastupitelství podpořilo tuto zmanipulovanou verzi a soud navzdory důkazům, že vše bylo jinak, vynesl nespravedlivý rozsudek. Vrazi jsou stále na svobodě," domníval se.

Svalovat vinu na záchranku je pozoruhodné

Uznávaný lékař Jiří Štětina založil a vedl devět let záchrannou službu v Hradci Králové. Protože poukazoval na korupční praktiky, stal se nepohodlným a v roce 2002 ho odvolali. Rok předtím - v době tragické události ve Svitavách - však stále ještě záchranku řídil. „Někteří lidé, kteří byli později odsouzeni, si stěžovali, že záchranka přijela pozdě, a proto postižený zemřel. Ve Svitavách jsem si nechal přehrát všechny magnetofonové pásky a přečetl dokumentaci. Zjistil jsem, že záchranná služba se žádného pochybení nedopustila, přijela včas. Bohužel zranění byla taková, že je ten člověk nemohl přežít," vysvětlil Jiří Štětina ParlamentnímListům.cz. „Nechci spekulovat o rozhodnutí soudu. Ale že si skini dovolili svalovat vinu na státní instituci, je minimálně pozoruhodné," uvedl.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Oldřich Szaban

Mgr. Róbert Šlachta byl položen dotaz

Vize

Dobrý den, zajímalo by mě, zda má vaše strana nějaké konkrétní návrhy třeba důchodové reformy nebo ekonomickou vizi, jak zlepšit naši životní úroveň? Zatím mi to přijde tak, že spíš jen kritizujete, ale s něčím vlastním nepřicházíte. Sice nemáte ve sněmovně zastoupení, ale pokud ho chcete mít, nemys...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jourová na UK? „Výsměch,“ ozývá se. Ale i něco jiného

16:20 Jourová na UK? „Výsměch,“ ozývá se. Ale i něco jiného

Bývalá eurokomisařka Věra Jourová už našla nové uplatnění. Kromě místa v poradním sboru prezidenta P…