Opozice cupovala penzijní reformu. Zákon ale prošel

09.09.2011 10:55 | Zprávy

Důchodová reforma byla dnes předmětem horkokrevných debat v dolní komoře Parlamentu. První část důchodové reformy má totiž umožnit vyvedení části peněz ze solidárního penzijního systému na individuální spoření v důchodových fondech, což je takzvaný druhý pilíř důchodového systému. ČSSD s tím ale nesouhlasí a dnes kvůli svému NE dokonce do dolní komory přišla s velkou plachtou, aby dala najevo, že nesouhlasí s tím, co vláda obyvatelům Česka připravila. Pro normu ale hlasovalo 86 poslanců, proti bylo 61. První ze tří zákonů vládní důchodové reformy tak nakonec prošel.

Opozice cupovala penzijní reformu. Zákon ale prošel
Foto: Hans Štembera
Popisek: Lubomír Zaorálek a Bohuslav Sobotka ve sněmovně

Poslanci dnes definitivně rozhodli o první části podobě důchodové reformy. Ta má především umožnit vyvedení části peněz ze solidárního penzijního systému na individuální spoření v důchodových fondech, do nichž by lidé převáděli část svých příspěvků státu, které nyní platí do průběžného důchodového systému. Jde o takzvaný druhý pilíř důchodového systému. Jenže právě v tomto bodě je zakopaný pes - podmínkou totiž bude, že si k těmto penězům lidé přidají ještě částku ve výši dvou procentních bodů ze svého.

Vládní návrh důchodové reformy právě kvůli druhému pilíři odmítá opozice. Jak ČSSD, tak KSČM dnes navrhly, aby byl ve sněmovně zákon zamítnut. To ale poslanci hlasováním odmítli.

Jak ČSSD, tak komunisté se již dříve dali slyšet, že se v případě volebního vítězství postarají o to, aby druhý pilíř důchodové reformy zrušili nebo výrazně upravili.

TÉMA: Vládní reformy

„My jsme jasně řekli, že pokud uspějeme ve volbách, zrušíme rovnou daň, obnovíme daňovou progresi, chceme znovu zavést sníženou sazbu DPH pro potraviny a léky. Chceme také změnit druhý pilíř - pokud ho budeme moci zrušit, tak ho zrušíme, pokud to nepůjde z právního a ekonomického hlediska, chceme snížit prostředky z průběžného systému, které do něj putují," řekl již ráno médiím předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

Sledujeme téma penzijní reforma

Podle ĆSSD se totiž oslabí státní penzijní systém a bude výhodný jen pro lidi s vyššími příjmy. „Je to vznik příležitosti pro soukromé fondy a není to důchodová reforma," hřímal pak Bohuslav Sobotka za sněmovním pultíkem.

ČSSD roztáhla ve sněmovně plachtu: Vláda tuneluje!

Zdůraznil, že chce, aby v dolní komoře zaznělo stanovisko, a to, že ČSSD se na této reformě nepodílela. „Přišli jsme sem s plachou, abychom řekli, že ČSSD bude hlasovat proti všem třem návrhům, který se má týkat této penzijní reformy, ale to není reforma, jeto návrh na tunelování fondů," řekl také Sobotka.

ČSSD totiž v jednací síni roztáhla obrovskou plachtu, kde bylo napsáno: "Stop vládě, která tuneluje lidem penze."

Podle Sobotky se do soukormých fondů vyvede až 20 miliard korun a ty spadnou do "černé díry". Apeloval na premiéra Petra Nečase, aby vláda dnes odložila druhý pilíř této reformy, neboť přinese jen jediné - destabilizaci rozpočtu.

"Žádná vláda si nedovolila sáhnout na státní důchod, až vy. Ale je to vůbec poprvé, kdy se takto vyvádí peníze, kdy se privatizuje část důchodového systému.  Doteď byl státní důchodový systém nedotknutelný," uvedl také Sobotka.

Ministr financí za TOP09 Miroslav Kalousek si ale stojí na svém. Podle něj by opozice měla vážit slova, kterými vysloveně ohrožují budoucnost republiky.

Kalousek: Na Drábka jste vytáhli jen papírky a na mě plachtu?

Kalousek byl strašením ČSSD dokonce natolik vyveden z míry, že podotkl, že zatímco na jeho kolegu - ministra Jaromíra Drábka socialisté mávali papírky - na něj roztáhli přímo plachtu. "Roztáhli jste na mne plachtu, jak na fotbalovém hřišti, ale nějak se s tím budu muset vypořádat," zaburácel Kalousek za sněmovním mikrofonem.

"Tady pan poslanec Votava strašil lidi, že pokud fond zkrachuje, tak lidé přijdou o peníze. Ale nepřijdou. Majetek akcionářů je důsledně oddělen od klientů," zdůraznil dále Kalousek.

Podle něj zavedení druhého pilíře dokonce doporučovala Evropská komise. Norma nakonec sněmovnou prošla a nyní o ní bude rozhodovat Senát, kde ale má levice většinu.

Jednání sněmovny pak pokračovalo schvalováním dalších dvou norem penzijní reformy - zákona o doplňkovém penzijním spoření a souboru dvou tuctů navazujících novel souvisejících zákonů.
    

Co je předmětem prvního ze tří zákonů vládní důchodové reformy?

Lidé nad 35 let se budou moci podle návrhu reformy rozhodnout, zda z pojistného odváděného státu vyvedou tři procentní body do penzijních fondů a k nim přidají ještě dva procentní body ze svého. Rozhodnutí bude nevratné. Výpadek peněz v průběžném penzijním systému chce vláda zacelit zvýšením spodní sazby daně z přidané hodnoty. Na konci července na důchodovém účtu chybělo zhruba 23 miliard korun.
    

Penzijní společnosti budou muset spravovat svěřené peníze ve čtyřech fondech - fondu státních dluhopisů, konzervativním, vyváženém a dynamickém. Svěřené příspěvky a majetek společností mají být odděleny tak, aby lidé o své úspory při případném bankrotu společnosti nepřišli. Pojišťovny budou povinny nejméně 90 procent výnosů z investování aktiv každoročně použít k navýšení vyplácených důchodů.
    

Lidé si po dosažení důchodového věku budou moci vybrat, jak dlouho jim společnosti budou důchodu z druhého pilíře vyplácet. Mohou se rozhodnout pro vyplácení renty po dobu 20 let, nebo mu bude vyplácena podle průměrné délky dožití vypočítaná částka až do jeho smrti z vypočítaná částka podle toho, kolik si tam naspořil. Nevyčerpané peníze by se staly předmětem dědictví. Systém má začít fungovat od roku 2013.

Související:

Čtěte také:

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: olb



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Fialovo trápení kvůli „německým platům“ nekončí

4:44 Fialovo trápení kvůli „německým platům“ nekončí

Petr Fiala českým občanům zařídí německé mzdy. Musí ho jen zvolit premiérem i příště. Šéf vlády to ř…