Fondy druhého důchodového pilíře se asi uzavřou pro nové klienty. Předpokládá to novela, která dnes v dolní komoře proplula druhým čtením.
Druhý, tedy dobrovolný pilíř spočívá v tom, že lidé si mohou převést tři procenta odvodů z průběžného státního systému do vlastního spoření u penzijních společností. Další dvě procenta musí přidat ze svého. Jenže od příštího roku všemu má být konec, protože celý pilíř má být podle vládních plánů zrušen. Ve druhém pilíři je ale dosud zhruba 83 tisíc účastníků.
Uzavření pilíře ale nechápe třeba poslanec Vladislav Vilímec z ODS. Podle něj jde v rámci šetření přes pilíř o rozumný způsob, jak se zabezpečit na stáří.
„V situaci, kdy není rozhodnuto, jak bude vypadat důchodový systém a zda bude druhý pilíř skutečně zrušen, je jeho uzavření pro nové klienty předčasné a neodpovědné,“ upozornil Vilímec. Jak ale dnes zmínila ČTK, rozpočtový výbor předlohu, jež vychází z koaliční smlouvy ČSSD, ANO a KDU-ČSL, již dříve podpořil.
„Patřím do generace tzv. Husákových dětí. Mám čtyři děti jako nejlepší penzijní pojištění mého starobního důchodu, ale kromě toho si spořím ve druhém i ve třetím pilíři. Vy dnes pracujete na tom, aby druhý pilíř byl zrušen. Jenže stát každý rok v důchodovém systému hospodaří s deficitem a za těch 27 či 30 let, kdy patrně půjdu do důchodu, už žádný státní důchod nemusí být,“ upozornil přítomné místopředseda sněmovny Petr Gazdík (TOP 09/STAN). Prý se táže, jakou vizi mu poslanci koalice nabízí, a to nejen jemu, ale generaci zhruba milionu Husákových dětí.
„Co my budeme dělat v důchodovém věku? Z čeho budeme dostávat důchod, když dnes pracuje na jednoho důchodce zhruba 1,8 pracujícího?“ tázal se. Poukazoval při tom na to, že vláda Bohuslava Sobotky nemá připravenou žádnou reformu penzí, přesto chce prý druhý pilíř zrušit.
Stejně tak předseda poslanců TOP 09/STAN Miroslav Kalousek poukazoval na fakt, že kabinet chce tento způsob spoření na penzi zrušit, aniž by ale dal alternativy.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Olga Böhmová