Poslanci vyčerpávají náhrady do mrtě. A ještě to prý nestačí

01.02.2013 20:46 | Zprávy

Někteří poslanci své náhrady vyčerpají téměř na maximum – a zbude například „symbolických“ šedesát korun jako v případě Lubomíra Zaorálka. Jak ale upozorňuje předseda Věcí veřejných Radek John, po zdanění náhrad zbylo poslancům mnohem méně peněz, což má za výsledek, že své náhrady kompletně vyčerpají a něco doplácí i z platu.

Poslanci vyčerpávají náhrady do mrtě. A ještě to prý nestačí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zasedání sněmovny

Za zdanění poslaneckých náhrad nesou zodpovědnost hlavně Věci veřejné, říká jejich předseda. „My jsme na začátku po volbách slibovali, že se bude vracet část poslaneckých náhrad,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz.

Strana prý chtěla peníze z náhrad vrátit do rozpočtu, a tak pomyslně občanům. Jenže zjistila, že peníze by se vrátily do rozpočtu Parlamentu. „To ztrácí smysl,“ vysvětluje Radek John. „Proto jsme prosadili zákon, který zdaňuje poslanecké náhrady,“ dodal. Každý poslanec tím přišel zhruba o 20 tisíc měsíčně, které nakonec „šly“ skutečně občanům do rozpočtu.

„Výsledkem je, že většina poslanců náhrady totálně vyčerpá,“ říká John a vysvětluje tím tabulku, kterou zveřejnil server Lidovky.cz. Seřadil deset poslanců, kteří za loňský rok nejvíce vyčerpali své náhrady. Na pátém místě se nachází právě i předseda VV s 1 370 784 korunami za rok 2012.

Podstatou náhrad jsou platy asistentů, nájmy kanceláří, doprava či strava. Podle Johnových slov dostanou například asistenti ročně kolem 400 tisíc – a tyto peníze včetně peněz na nájemné nedostane poslanec vůbec do ruky. Disponuje prý leda se 100 tisíci na reprezentaci (kam se počítá právě zmíněné jídlo) a 250 tisíci na dopravu. „A když někdo hodně jezdí po republice, tak to i dotujete ze svého platu,“ dodal John. Z platu prý odvádí i určitou částku na dobročinné účely, loni to například bylo kolem 60 tisíc a předloni 100 tisíc.

Podobně hovoří i místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek, který si také se svými náhradami téměř nevystačí. Jeho server Lidovky.cz umístil na šesté místo hned za Johnem. „Já spíše nechápu, když někdo nečerpá, tak co dělá?“ podivuje se Zaorálek naopak nad kolegy, kteří náhrady zdaleka nevyužijí. Jemu osobně se prý za loňský rok i stalo, že si nemohl nechat vypracovat jedno právní posouzení, neboť by překročil limit.

„Spíš ocením, když si někteří nechají udělat podklady,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz. Podle něj je totiž mnoho efektivních způsobů, jak lze náhrady využít. „Účelů je celá řada, včetně těch, které se týkají nějakého typu pomoci,“ popsal. Sám ale prý pomáhá s různými sociálními problémy pouze prostřednictvím platu, tedy podobně jako John.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Pavlína Nouzová

Budoucnost

Dobrý den, reaguji na váš dotaz ve vašem článku, kde se ptáte, jak vidíme naši budoucnost. Upřímně, já moc růžově ne. Zajímalo by mě, co proto, aby byla růžová navrhujete ta vaše strana? Upřímně moc nevím, co jste vůbec zač. Jen vím, že jste proti green dealu a migraci. Děkuji Zamlíková

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jourová na UK? „Výsměch,“ ozývá se. Ale i něco jiného

16:20 Jourová na UK? „Výsměch,“ ozývá se. Ale i něco jiného

Bývalá eurokomisařka Věra Jourová už našla nové uplatnění. Kromě místa v poradním sboru prezidenta P…