Česká politická scéna působí jako kolbiště, v němž jde o obranu parlamentní demokracie, jak tvrdí pravice, nebo o zabránění tomu, aby se k moci dostala nečasovská koalice bez Petra Nečase, která byla podle levicových politiků největší pohromou pro tuto zemi. Nepodléhejme však iluzi, že jde o důležitý politický souboj. Většina sporů, které jsou vyostřené, pokud jde o slovní zásobu či tvrdost postojů, se ale týká drobností.
„Na politické scéně lze pozorovat jednak úpadek politické kultury a spolu s ním i snižování významu politiky v České republice. A to politiky v tom nejvlastnějším slova smyslu, což znamená buď konflikt zájmů o nějaké vysoké reálné mocenské pozice nebo konflikt reálných sociálních skupin. To, co tady prožíváme, je malicherný souboj uvnitř v podstatě jedné elitní skupiny,“ říká pro ParlamentníListy.cz univerzitní profesor Oskar Krejčí.
- TÉMA: Obří protikorupční akce
Vytunelovaly se miliardy, ale předmětem sporů jsou kauzy Nagyové a Bárty
Předmětem politických sporů má být úplně něco jiného, než je nám předkládáno. „V téhle zemi bylo vytunelováno několik set miliard korun. A podívejte se, co se stíhá – korupce Bárty, to je na hranici nesmyslu. On nabídl několika známým statisíce, dobře, ale reálné tunelování je o jiných hodnotách, a to nejen finančních, ale i morálních. To reálné tunelování, které poškodilo tuto zemi, má být předmětem těch sporů. Ne Nagyová, ne Bárta,“ tvrdí politolog.
Poukazuje přitom na fakt, že tady je politický zápas oddělen od politicko-majetkové moci. „Většina lidí, kteří se dostali prostřednictvím politiky k velkým penězům, už dnes stojí mimo politiku. A lidé, kteří získali velké peníze v podnikání různým způsobem, tak ti buď zůstali mimo politiku, nebo se snaží do politiky dostat ve snaze upevnit své pozice a ochránit získaná privilegia. Tohle oddělení sporu v Parlamentu od reálné politické moci je velký problém,“ míní profesor Krejčí.
S mandátem může poslanec zacházet podle svědomí, jaké má
Ke kauze údajného uplácení tří exposlanců ODS, která v posledních týdnech otřásala politickou scénou, však poznamenává, že poslanec může s mandátem zacházet podle svého svědomí. „Tak praví Ústava. Ale jaké svědomí mají naši politici, to je otázka. A druhá věc je, že v liberální demokracii je téměř vše na prodej. V Americe se tomu říká spoil system, vítězi náleží kořist. To, co se nám nelíbí, je systém. Ale tvrdíme, že se nám nelíbí praktiky jednotlivců, což není pravda,“ poznamenává Oskar Krejčí.
S tímto případem byl spojován expremiér Petr Nečas, jemuž ale evidentně ještě víc vadí, že jeho věrná spolupracovnice Jana Nagyová je stíhána za to, že úkolovala někdejší šéfy Vojenského zpravodajství. A tak v aktuálním vydání časopisu Reflex padaly ze „slušňáka“ Nečase pořádně jadrné výrazy. „Když proti vám stojí lidský dobytek a svině, může se stát cokoliv,“ prohlásil a aby bylo zřejmé, koho má na mysli, doplnil, že někteří státní zástupci jsou dnes schopni zneužít úplně všeho.
Nečasovy vulgarity vyjadřují beznaděj jeho současného životního postavení
„Trošku mu rozumím, protože vyjadřuje beznaděj svého současného životního postavení. Vždyť se propadl z vrcholu téměř na dno. Přitom zvolil strategii, která je nesmírně riziková. Teď ani tak nemyslím ty výrazy, ale to prohlášení, že nebude kandidovat do Poslanecké sněmovny. Pak si totiž na něj, až nebude mít imunitu, mohou vyšetřovatelé počkat,“ poukazuje pro ParlamentníListy.cz profesor Oskar Krejčí.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník