Kvůli sporům s pražskou vrchní státní zástupkyní Lenkou Bradáčovou oznámil v pondělí ředitel Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality (ÚOKFK) Tomáš Martinec svoji rezignaci. Z čela protikorupčního útvaru odejde k 15. květnu. Na současný post byl jmenován v březnu 2011, kdy ministrem vnitra byl Radek John za VV.
Situace mezi Martincem a Bradáčovou se značně vyostřila poté, co se vrchní žalobkyně v rádiu Frekvence 1 podřekla, že na ni prý Martincův útvar chystá kompromitující kauzu. Za Bradáčovou se postavil ministr spravedlnosti Pavel Blažek. Ministr vnitra Jan Kubice se Martince nezastal. Řekl pouze, že si v takové situaci jejich spolupráci nedovede představit.
Osekaná langerovská chapadla se prý do policie vrátí
Podle předsedy Věcí veřejných Víta Bárty se díky Martincově konci do české policie vrátí langerovské a grossovské praktiky. Bárta to řekl ParlamentnímListům.cz.
„Bez ohledu na to, že mám značné výhrady k tomu, jakým způsobem protikorupční policie vyšetřovala moji kauzu, vždycky jsem za vyšší zájem než můj osobní považoval především nezávislost Policie ČR. Ta byla po léta řízena langerovskou a před tím grossovskou chobotnicí,“ míní šéf VV.
Za éry Radka Johna a Věcí veřejných se podle Bárty podařilo usekat tato chapadla a vyprostit Policii ČR ze závislosti a nastartovat ji jako nezávislou. „Díky tomu se vyšetřují kauzy řady ministrů, hejtmanů a konečně mohli mít občané České republiky pocit, že platí padni komu padni,“ uvádí politik.
Martincova rezignace je tragédie
„Po účelovém odvolání policejního prezidenta pro pomluvu, kdy byl bez výběrového řízení v ten samý den jmenován policejní prezident napojený na politickou stranu ODS, tak odchod pana Martince a jeho rezignace je tragédií, protože není ničím jiným, než dalším vážným signálem pro další omezení nezávislosti české policie,“ doplnil předseda Věcí veřejných a poslanec.
Podle Bárty je také podstatné, že celé věci předcházel útok Miroslava Kalouska na Tomáše Martince. Jediný, kdo se prý v této věci může radovat, jsou kmotři a ti, kteří by si pozornost protikorupční policie zasloužili.
K věci se vyjádřil i bývalý ministr vnitra, poslanec a čestný předseda VV Radek John. „Poté, co byl zničen policejní prezident Lessy, jsem říkal, že na řadě je pan Martinec a bude se jen hledat cesta, kudy ho zničit a zamáčknout a jak zničit nezávislost policie přesně podle toho, co říkal premiér Nečas, že tady plukovníci nebudou rozhodovat o tom, kdo bude z vlády kriminalizován a kdo ne. Před rokem jsem to říkal v televizi,“ připomenul John pro server ParlamentníchListů.cz.
ODS má odteď absolutní kontrolu nad policií
„Teď se našla záminka a naprosto klíčové je, že pan Martinec nedostal podporu ministra vnitra, zatímco Lenka Bradáčová dostala podporu vysokého hodnostáře ODS (ministra spravedlnosti Pavla Blažka – pozn. red.), která má zájem zničit nezávislost policie. Ministr Kubice, který před tím zničil policejního prezidenta, dopustil, že se protikorupční útvar znovu dostane pod kontrolu ODS a znovu některé kauzy nebudou otvírány a znovu nastane praxe, jako tam byla za předchozího šéfa protikorupční policie, kdy já mám důkazy, že přímo šéf tohoto útvaru šel s policejním prezidentem za premiérem Nečasem a vynášel mu informace ze spisu, v němž byl dokonce Petr Nečas podezřelý,“ uvedl dokonce exministr vnitra.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radim Panenka