Šéf diplomacie Lubomír Zaorálek (ČSSD) ve sněmovně v debatě před hlasováním o důvěře kabinetu Bohuslava Sobotky řekl, že kritika od opozice by měla být přesnější, takže není možné přijmout kritiku od ní o příliš obecném programovém prohlášení.
„Vaše kritika by měla být přesnější, když chcete, abychom i my byli přesnější. My přece nevíme, jak se bude vyvíjet rozpočet v tomto roce a víte, že se nacházíme v turbulentních časech,“ řekl na obranu Sobotkova kabinetu Zaorálek.
Ve své řeči dále zmínil, že odhady někdejšího ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) ve vývoji rozpočtu a ekonomiky oplývaly velkou chybovostí.
„Je tady teď rekordní nezaměstnanost a rozpadají se kvůli tomu celé rodiny,“ připomněl opozici Zaorálek v souvislosti se současnou mírou nezaměstnanosti a sociálními problémy, které z toho plynou. Přitom varoval před dalším růstem nerovnosti ve společnosti.
„Ta společnost není v pořádku,” řekl s poukazem na to, v jakém stavu vláda nyní zemi přebírá.
„Vláda ČSSD v roce 2002 předávala zemi ve stavu, na který jsem dodnes pyšný. Byl tady sociální smír, žádná destrukce hodnot jako nyní," zmínil. Naopak podle něj Nečasova vláda se podílela na destrukci důvěry v instituce i destrukce hodnot.
„Tato společnost je z toho frustrovaná,” pronesl a poukázal na některé kauzy předchozího kabinetu.
Souhlasí sice s tím, co říkal prezident Miloš Zeman před poslanci o investicích, ovšem není to prý tak, že se budou opakovat tehdejší recepty, kdy právě Zeman stál v čele sociálně demokratického kabinetu. „To by nestačilo,“ uvedl k receptům Zemana na vyšší investice do výroby a investice vytvářející pracovní místa.
Fiala: Jste zdatný rétor, ale víte...
Na Zaorálkův projev ale zareagoval předseda ODS Petr Fiala. „On je zdatný rétor,“ uvedl směrem k Zaorálkovi. Podle něj ovšem nejenom nyní bují kauzy uvnitř politických stran.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Olga Böhmová