Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) v úvodu poslance upozornil, že pokud chtějí peníze na své návrhy brát z vládní rozpočtové rezervy, musí počítat s tím, že tato rezerva nesmí klesnout pod zákonem stanovenou hranici. Tato hranice představuje 0,3 procenta z celkových výdajů. Jak řekl, pokud by tedy rezerva klesla pod zákonný limit, musel by tedy trvat na tom, že takové pozměňovací návrhy jsou již nehlasovatelné.
Kalousek také navrhl svůj pozměňovací návrh: Převést miliardu korun na podporu sportu, kulturních památek a sociální projekty. Jeho návrh prý reaguje na situaci vzniklou poté, co sněmovna udělila loterijním firmám na příští rok daňové prázdniny, a má tak posílit příjmy uvedených veřejně prospěšných činností.
Podmínkou však je, aby Senát změnil daňovou reformu tak, aby loterijní firmy nemohly svévolně nakládat s částí odvodu z hazardu. Kalousek proto varoval, že pokud v Senátu zvítězí lobby loterijních společností, svůj pozměňovací návrh stáhne. Jeho návrh údajně vzešel z jednání se senátními kluby. Senát totiž bude projednávat daňovou reformu, do které sněmovna při závěrečném hlasování vložila změny ve zpoplatnění hazardu.
Ekonomika zpomalí
Rozpočet ale ohrožuje to, že se nepředvídavě hospodářský růst a ekonomika zpomalí. To ale ministr financí nyní do zákona o rozpočtu promítnout nechce. S úpravami prý přijde až příští rok.
„Nevylučuji, ba dokonce pokládám za pravděpodobné, že začátkem příštího roku budeme muset přijít s celou řadou nepopulárních a mimořádných opatření," avizoval Kalousek nedávno. Upravovat rozpočet by dle něj bylo jen věštění z křišťálové koule. Navíc by mohlo hrozit rozpočtové provizorium.
Sledujeme téma Rozpočet
Návrh rozpočtu počítá s růstem ekonomiky o 2,5 procenta. V aktualizované prognóze už ovšem samo ministerstvo přiznalo, že české hospodářství v příštím roce vzroste maximálně o procento. To se promítne na příjmové i výdajové stránky rozpočtu. V příjmech se očekává výpadek ve výši 17 až 18 miliard korun. Pokud bude chtít vláda udržet schválený deficit 105 miliard korun, bude muset na ekonomické zpomalení reagovat.
Nejde to z časových důvodů
Zákon o rozpočtu změn zcela jistě dozná. „Ani z časových důvodů není možné nyní přijmout jiný návrh zákona, protože jinak bychom jeli podle rozpočtového provizoria a to nikdo nechce, ani opozice, ani my. Jediná šance je přijmout zákon tak, jak je. A až budeme znát v lednu predikci, tak upravit rozpočet k signálním číslům," vysvětlil Rádiu Česko předseda rozpočtového výboru Pavel Suchánek (ODS).
„Aktivita směrem k druhému čtení je velmi nízká. Některé výbory ani nepřijaly usnesení směrem k druhému čtení. Potvrzuje to jedno, že polemizovat s virtuálními čísly a měnit tato virtuální čísla se nikomu nechce a že tady vlastně projednáváme něco, čemu nikdo nevěří. Nabízí se tedy otázka, zda bychom se neměli bavit o něčem jiném," poznamenal k tomu pro Českou televizi stínový ministr financí a poslanec z KSČM Jiří Dolejš.
Rusnok: Já bych byl rozhodně pro opatření na straně výdajů
Ministerstvo financí se nyní připravuje na různé krizové scénáře a promýšlí způsoby, jak je promítnout do rozpočtu. Se svými nápady přicházejí i experti z Národní ekonomické rady vlády (NERV). Před jedním z hlavních návrhů na zvýšení příjmů - sjednocení sazeb DPH na 19 procentech místo původně plánovaných 17,5 procenta - varují předem.
„Zvyšování daní nastartování nějaké ekonomické obnovy rozhodně nepomůže, já bych byl rozhodně pro opatření na straně výdajů," podotkl například ekonom a člen NERVu. Jiří Rusnok.
Více dostanou jen včelaři
Peníze navíc by měl podle rozpočtového výboru dostat Český svaz včelařů a ministerstvo dopravy by mělo zase poslat další dva miliony na opravy historických kolejových vozidel.
Co se ale týče „porcování medvěda" tak Kalousek již při prvním čtení rozpočtu avizoval, že rozdělování nesystémových dotací nepřipustí. „Medvěda vylučuji. Medvěda bych zastřelil, sotva by zabručel," zdůraznil ministr.
Navrhli přesuny peněz v miliardách korun
Poslanci se proto dnes snažili navrhout přesuny peněz uvnitř rozpočtu. Šlo přitom o miliardy korun. Ani tady ale nebude podle Kalouska vůle návrhy přijmout.
Co například zákonodárci navrhovali? Poslanec ČSSD Josef Novotný navrhl přidat 2,1 miliardy korun na služby sociální péče. Peníze chce vzít z důchodů a nemocenské. Jeho stranický kolega Ivan Ohlídal chce přidat 1,2 miliardy vysokým školám z peněz určených na úroky ze státního dluhu. Se stejným návrhem přišel i občanský demokrat Pavel Bém.
Sociální demokrat Václav Klučka žádal dát dát rovněž ze státního dluhu navíc dvě miliardy korun hasičům a polici. Komunistka Marta Semelová navrhla také 1,2 miliardy navíc vysokým školám a kromě toho další čtyři miliardy ministerstvu práce na sociální služby.
Žádost přednesl i další poslanec z KSČM - Vojtěch Adam. Chce převést 20 milionů korun ministerstvu školství na zvýšení příspěvku Automotodromu Brno na tzv. zalistovací poplatek pro pořádání Velké ceny ČR v Brně.
Kalousek: To má relevanci stejnou jako posílit klub Sparta Praha
"Návrh na velkou cenu motocyklů má asi takovou relevanci, jako kdyby někdo navrhl posílit prvoligový klub Sparta Praha, nebo by také někdo mohl chtít posílit diskotékový klub na Václavském náměstí," odvětil na to ministr financí Miroslav Kalousek.
Podle něj drtivá většina těchto návrhů nemá šanci. "Drtivá většina těch pozměňujících návrhů nemůže být přijata, to prostě nejde. Alespoň já budu doporučovat, aby nebyla přijata," řekl Kalousek ČTK a Českému rozhlasu. Zdůraznil, že návrh rozpočtu má své priority a nelze ho "nabourat". O rozpočtu podle něj ještě bude muset jednat koalice a na jeho podobě se budou muset shodnout všechny tři strany vládní koalice.
Změny i rozpočet jako celek by měli poslanci schvalovat příští středu.
Hned po jednání o státním rozpočtu se poslanci začali zabývat vládním návrhem na zavedení přímé volby prezidenta.
Čtěte také:
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: olb