Rezignaci ministra Jaromíra Drábka, jednoho z pilířů reformního snažení TOP 09, se jeho strana nyní snaží obrátit ve své plus. První místopředseda Miroslav Kalousek uvedl, že Drábek svým rozhodnutím převzal odpovědnost za politickou kulturu v zemi. Další místopředseda Marek Ženíšek zapochyboval, že by v takové situaci někdo reagoval obdobně. Poslanec Stanislav Polčák prohlásil, že TOP 09 může být hrdá na to, že když někteří její členové pochybí, tak odstupují.
„Myslím, že tohle nikdo nebude brát vážně. To je styl ministra Kalouska , který nikoho nemůže přesvědčit. Pokud má ministr za svého prvního náměstka nejbližšího přítele, nějaké pochybnosti mít musel, protože na to byl několikrát upozorňován. Takže jeho rezignace není akt politické kultury, ale je to východisko z nouze. Něco musel udělat, aby tak strašně nepoškodil stranu, jak hrozilo,“ tvrdí pro ParlamentníListy.cz politolog Rudolf Kučera.
Jakápak čest, jde o záchranu image a volebních šancí
„To je teorie, kterou si vytvořili, aby ji prezentovali veřejnosti. Co mám reakce ze svého okolí, tak tomu nikdo nemůže věřit, takovému nesmyslu. Jsou to pokusy o záchranu image a volebních šancí TOP 09. Mluvit v souvislosti s Drábkovou rezignací o čestnosti, tak to nemá s žádnou ctí nic společného. Je to pokus odvrátit nejhorší důsledky pro TOP 09,“ dodává Rudolf Kučera.
„Kdyby chtěl pan Drábek udělat krok ve prospěch české politické kultury, tak ještě několik hodin před svým odstoupením nevyhlašuje, že nemá důvod odcházet a že odejde až v okamžiku prokázání viny panu Šiškovi. To znamená, že pan Drábek byl nucen změnit svůj postoj během několika hodin. A nevěřím tomu, že by tak učinil sám od sebe,“ říká pro ParlamentníListy.cz politolog Lukáš Jelínek.
Drábkova rezignace nás posouvá k západním demokraciím
„Spíš si myslím, že byl podroben silnému koaličnímu tlaku i zevnitř TOP 09, jejích regionálních organizací a také tlaku ze strany partnerských Starostů a nezávislých, protože víme, že vztahy mezi TOP 09 a Starosty procházejí od léta určitou krizí, že Starostové jsou velice citliví na jakékoli kauzy, které se TOP 09 týkají a jakým způsobem jsou řešeny,“ připomíná Lukáš Jelínek.
„Jaromíra Drábka rozhodně nikdo k ničemu netlačil, bylo to jeho naprosto svobodné rozhodnutí,“ oponuje předseda poslaneckého klubu TOP 09 a STAN Petr Gazdík. „Jaromír Drábek je odpovědný a čestný člověk a vzal to odpovědně jako chlap, protože nesl za svého podřízeného objektivně politickou odpovědnost. Tím, že náš ministr takto vyvodí odpovědnost, se dostáváme někam od Ruska blíže ke standardním západním demokraciím,“ podotýká Petr Gazdík.
Konečně se korupční kauzy začínají vyšetřovat
Předseda STAN rovněž odmítá, že by v souvislosti s rezignací ministra Drábka a blížícími se volbami vypukla v řadách TOP 09 a STAN panika. „To, že se tady takové věci děly i dříve, je každému jasné. To, že se teď konečně vyšetřují, že si policie tu a tam přijde pro Davida Ratha, tu pro náměstka Šišku, vede k tomu, že by každý vysoce postavený úředník nebo politik měl mít strach z toho, že když bude nepoctivý, tak může dopadnout podobně. To je velmi pozitivní změna,“ upozorňuje Petr Gazdík.
Za pozitivní novum považuje právě to, že Jaromír Drábek jako politik, byť se sám ničeho nedopustil, vzal na sebe politickou odpovědnost za svého úředníka, kterého přivedl na ministerstvo. „Skandály byly, jsou a budou. Otázkou je, jak k nim politici přistupují. A já myslím, že se tu politická kultura tím, co Jaromír Drábek udělal, poměrně zvýšila,“ oceňuje předseda Starostů, že politik TOP 09 se nedržel ministerského křesla zuby nehty.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník