Pokračuje březnová schůze Poslanecké sněmovny. Poslanci hned ráno poslali do Senátu novelu, která rozšiřuje okruh peněz, které musí mít v rámci státní pokladny kraje, obce, jejich dobrovolné svazky, regionální rady, vysoké školy a veřejné výzkumné instituce. Do České národní banky (ČNB) by si měla podle novely převést své účty i Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) a také zdravotní pojišťovny. Ovšem ty by měly převést do ČNB jen ty bankovní účty, na nichž mají peníze ze zdravotního pojištění. Podřízením účtů dalších institucí státní pokladně chce vláda zejména zmírnit růst státního dluhu a také snížit výdaje na úroky z tohoto dluhu.
„Tento zákon upravuje tvorbu, funkce, obsah střednědobého výhledu státního rozpočtu a státní závěrečného účtu, příjmy a výdaje státního rozpočtu, státní finanční aktiva a pasiva, finanční hospodaření organizačních složek státu, zařízení státu majících obdobné postavení jako organizační složka státu, Bezpečnostní informační služby a příspěvkových organizací zřízených organizačními složkami státu, finanční kontrolu, podmínky zřizování státních fondů, způsob řízení státní pokladny a řízení státního dluhu a hospodaření s prostředky soustředěnými v národním fondu,“ zmínil ve svém příspěvku v Poslanecké sněmovně ministr financí Andrej Babiš (ANO).
Babiš řekl, že stát dotuje systém zdravotního pojištění z více než jedné čtvrtiny a pokaždé, když některá skupina ve zdravotnictví požaduje víc peněz, žádá současně zvýšení přísunu peněz ze státního rozpočtu. Záměrem ministerstva podle něj není, aby zdravotní pojišťovny neměly peníze na platby. Poukazoval na to, že i běžné komerční banky stanovují podmínky na hotovostní i bezhotovostní operace. Ujistil, že peníze zůstanou ve vlastnictví pojišťoven a nehrozí, že by je pojišťovny nemohly použít na úhradu péče.
K problematice začlenění zdravotních pojišťoven ministr financí také zdůraznil, že zcela totožné otázky se řešily již během diskuse v rámci druhého čtení. „Těžko lze striktně oddělovat státní a ostatní veřejné prostředky,“ podotkl k tomu.
Opoziční poslanci ale protestovali ve svých vystoupeních hlavně proti začlenění zdravotních pojišťoven. Prý by převod všech účtů pojišťovny poškodil. Zaznívaly i argumenty, že jde o postupné zestátňování systému zdravotního pojištění.
Občanský demokrat Petr Bendl třeba zmínil, že rozumí ministrovi financí v tom, že chce koncentrovat moc a mít vliv i na oblast zdravotnictví, tedy že chce ovlivňovat i to, co se děje v oblasti poskytování zdravotní péče.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Olga Böhmová