Sněmovna: Kalousek, ODS i komunisti šli proti Babišovi a smáli se mu. A ministr financí...

02.03.2016 11:20 | Zprávy

Poslanci hned ráno projednávali novelu o rozpočtových pravidlech, která zjednodušeně řečeno má za úkol rozšiřit okruh peněz, které musí mít v rámci státní pokladny kraje, obce a další instituce. Jenže jak se ukázalo, problém měli poslanci s tím, že se v novele počítá i se začleněním zdravotních pojišťoven. „Peníze, které posíláme na povinné zdravotní pojistné, mají mašličky a smějí být použity jen na poskytovaní zdravotní péče. A teď se to má rozšířit tak, aby to zalátalo cash flow?“ divil se třeba předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Proti tomu však protestoval ministr financí Andrej Babiš. Poslanci nakonec ale normu schválili a tak ji budou posuzovat senátoři.

Sněmovna: Kalousek, ODS i komunisti šli proti Babišovi a smáli se mu. A ministr financí...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Miroslav Kalousek

Pokračuje březnová schůze Poslanecké sněmovny. Poslanci hned ráno poslali do Senátu novelu, která rozšiřuje okruh peněz, které musí mít v rámci státní pokladny kraje, obce, jejich dobrovolné svazky, regionální rady, vysoké školy a veřejné výzkumné instituce. Do České národní banky (ČNB) by si měla podle novely převést své účty i Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) a také zdravotní pojišťovny. Ovšem ty by měly převést do ČNB jen ty bankovní účty, na nichž mají peníze ze zdravotního pojištění. Podřízením účtů dalších institucí státní pokladně chce vláda zejména zmírnit růst státního dluhu a také snížit výdaje na úroky z tohoto dluhu.

„Tento zákon upravuje tvorbu, funkce, obsah střednědobého výhledu státního rozpočtu a státní závěrečného účtu, příjmy a výdaje státního rozpočtu, státní finanční aktiva a pasiva, finanční hospodaření organizačních složek státu, zařízení státu majících obdobné postavení jako organizační složka státu, Bezpečnostní informační služby a příspěvkových organizací zřízených organizačními složkami státu, finanční kontrolu, podmínky zřizování státních fondů, způsob řízení státní pokladny a řízení státního dluhu a hospodaření s prostředky soustředěnými v národním fondu,“ zmínil ve svém příspěvku v Poslanecké sněmovně ministr financí Andrej Babiš (ANO).

Babiš řekl, že stát dotuje systém zdravotního pojištění z více než jedné čtvrtiny a pokaždé, když některá skupina ve zdravotnictví požaduje víc peněz, žádá současně zvýšení přísunu peněz ze státního rozpočtu. Záměrem ministerstva podle něj není, aby zdravotní pojišťovny neměly peníze na platby. Poukazoval na to, že i běžné komerční banky stanovují podmínky na hotovostní i bezhotovostní operace. Ujistil, že peníze zůstanou ve vlastnictví pojišťoven a nehrozí, že by je pojišťovny nemohly použít na úhradu péče.

K problematice začlenění zdravotních pojišťoven ministr financí také zdůraznil, že zcela totožné otázky se řešily již během diskuse v rámci druhého čtení. „Těžko lze striktně oddělovat státní a ostatní veřejné prostředky,“ podotkl k tomu.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Olga Böhmová

Mgr. Bc. Hubert Lang byl položen dotaz

Vyšetřovací komise

Zajímalo by mě, zda za členství v komisi berou poslanci nějaké příplatky? Protože jinak nechápu, k čemu je zřizujete. Ukažte mi nějako vyšetřovací komisi, která něco vyřešila.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Chuť moci stanařky Kovářové: „Primitivní xenofob Okamura“ má dohru

10:18 Chuť moci stanařky Kovářové: „Primitivní xenofob Okamura“ má dohru

Místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Věra Kovářová z hnutí STAN se ostře pustila do SPD a jejího pře…