Na dnešní program jednání sněmovny se dostala již podesáté norma o majetkovém přiznání z dílny skupiny poslanců KSČM. Zákon přišel za debatní pultík představit jeden z předkladatelů Jiří Dolejš. Zmínil, že je pravdou, že je norma už jakýmsi evergreenem.
"Ale tento nástroj na řešení šedé zóny se už řeší léta, náš návrh byl tady dokonce desetkrát a já tady z naší frakce tady stojím popáté,“ připomněl Dolejš.
Podle jeho slov ale tento instrument nespadl z nebes, ba dokonce byl dvakrát zakotven v našem právním řádu. "Právní řád se samozřejmě vyvíjí, takže asi byste mě upozornili na to, že ten kontext je aktuálně trošičku jiný,“ podotkl.
Podle Dolejše byl instrument uplatňován v době Masarykovy První republiky a také jej prosazovala po roce 1989 vláda Petra Pitharta a tehdejší ministr financí Karel Špaček - hranicí k přiznání majetku byl v obou případech jeden milion korun.
"Stalo se ale to, že se nám federace rozpadla. Od roku 1993 dokonce začala podstatná reforma daňového systému, a protože účinnost tohoto zákona měla být realizována až rokem 1995, kdy se mělo poprvé dávat majetkové přiznání, tak k tomu už nedošlo a tento bohužel tehdy redundantní prvek v právním řádu byl zlikvidován v roce 1994,“ připomněl komunista.
Podle něj touto inspirací byli motivováni opakovaně různí předkladatelé podobného návrhu, třeba vláda premiéra Miloše Zemana, kdy návrh na majetkové přiznání nejprve v roce 1999 předkládal vicepremiér vlády Pavel Mertlík a o dva roky později ministr Jiří Rusnok.
"Vzhledem k tomu, že tehdy vláda Miloše Zemana byla vázána opoziční smlouvou, tak si dovedete asi představit, jak to dopadlo a na co to přesně narazilo,“ poznamenal Dolejš ironicky.
Má to i Švýcarsko
Zdůraznil ale, že podobná norma je od roku 2011 uzákoněna na Slovensku, v Bulharsku, v pobaltských republikách, ale i třeba mimo EU i ve Švýcarsku, kde si formu přiznání mohou jednotlivé kantony přizpůsobit podle sebe.
"Ve vládním programovém prohlášení se chce, aby se to řešilo nikoliv na půdě samostatného systému majetkových přiznání, ale v rámci legislativy daňové a trestní,“ připomněl Dolejš.
Zpravodaj Josef Vozdecký (ANO) dnes navrhl zamítnutí normy už v úvodním kole. Připojil se k němu i předseda poslanců TOP 09/STAN Miroslav Kalousek, jenž zdůraznil, že stejný návrh podával k obdobné normě už v roce 1999.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Olga Böhmová