K projednání služebního zákona ve sněmovně tlačí poslance prezident Miloš Zeman. Podmínil tím jmenování Sobotkovy vlády.
Služební zákon zavádí mimo jiné funkci takzvaného superúředníka, tedy generálního ředitele státní služby. Ten a jeho úřad by měli dohlížet na to, aby se při každé výměně ministrů neměnili i vrcholoví úředníci. Zpřísnit by se mělo také obsazování úřednických postů ve státní správě. Zájemce bude muset projít veřejným výběrovým řízením, jehož součástí bude i pohovor v cizím jazyce.
Norma z pera poslanců sociální demokracie mění zákon z roku 2002, jenž dosud nenabyl účinnosti. Poslanci už avizovali, že ji přepracují.
Jak poznamenala ČTK, nynější předloha se neliší od té, kterou sociální demokraté podali už v minulém volebním období. Sněmovna jej ale do rozpuštění nestačila projednat.
Výjimka pro šéfa a estébáci
O co se poslanci ve sněmovně přeli? Zatímco předkladatelé zdůvodňovali předlohu potřebou odpolitizovat státní správu, opoziční poslanci mluvili o Zemanově podmínce a o vládním angažmá šéfa hnutí ANO Andreje Babiše, který by asi nebyl schopen dodat negativní lustrační osvědčení.
„Potřebujete vyrobit výjimku pro vašeho šéfa," uvedl kupříkladu předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura.František Laudát (TOP 09) a také ostatní „topkaři, jimž vévodil především zdatný řečník, jejich předseda klubu Miroslav Kalousek, pak často zmiňovali to, že jde o nepřímou novelu a paralyzaci lustračního zákona.
„Trváme na tom, že tento stát by neměli řídit estébáci," zdůraznil Laudát. O estébácích pak hovořil zvláště v úterý i Kalousek.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: olb