V současnosti platí půlroční lhůta od narození dítěte. Ustanovení ale zrušil ke konci letošního roku už loni v červenci Ústavní soud, podle kterého je šestiměsíční doba příliš krátká. Pro podání takzvané popěrné žaloby poškozuje podle Ústavního soudu práva otců. Soud žádal, aby nová právní úprava lépe odrážela práva všech zúčastněných.
Sociálním demokratům se nelíbí například úprava pravomoci státního zastupitelství k podání návrhu na popření otcovství, pokud lhůta uplynula. Zastupitelství by podle novely návrh muselo v případě důvodného podezření soudu podat, pokud by to bylo v zájmu dítěte. Podle Stanislava Křečka (ČSSD) je to v rozporu se zájmem rodičů. Zastupitelství by muselo podle něho krok učinit i v případě, že by si to rodiče nepřáli.
Antonín Seďa z ČSSD upozorňoval i na možný nesoulad některých ustanovení novely s úmluvou o právech dítěte a na množství legislativně-technických chyb.
Předkladatel novely, Pavel Staněk z ODS navrhoval novou lhůtu už v novele, která by navíc nařídila soudům častěji ukládat střídavou péči po rozchodu rodičů. Sněmovna ji ale neschválila.
Současný návrh je prakticky totožný; i nyní se má lhůta k popření otcovství vztahovat jen na děti narozené v manželství.
Opoziční ČSSD vetovala požadavek předkladatelů, aby poslanci schválili novelu zrychleně už v prvním čtení. Poslance Staněk ale podotkl, že kvůli vetu možná nebude lhůta od příštího roku upravena vůbec.
Sněmovna dnes:
- Poslanci: Nároky na odbornost učitelů by se mohly zmírnit
- Reforma finanční a celní správy má zelenou. Zákony mají platit až od roku 2013
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: olb