"Tak to jsme tedy prohráli, i když správně bych měl řící, že s návrhem zákona byl vysloven souhlas," .zaburácel za sněmovním mikrofonem místopředseda sněmovny Lubomír Zaorálek, když si poslanci hlasy 95 ku 90 prohlasovali změnu v DPH. Zvýšení daně z přidané hodnoty
by mělo platit jen omezenou dobu - od příštího roku o jeden procentní bod na 15 a 21 procent. Od ledna 2016 by se DPH měla sjednotit na 17,5 procenta.
Sedmiprocentní solidarita
Lidé s příjmy nad 100 tisíc korun budou navíc platit tzv. solidární daň. Z rozdílu této výše a svého skutečného příjmu budou odvádět daň sedm procent. Pokud má tedy někde plat 150 tisíc, bude odvádět navíc k běžné dani k příjmu 3500 korun.
Ruší se i stropy zdravotního pojištění, což v praxi bude znamenat, že lidé s vysokými příjmy budou také platit více. Opatření je jen dočasné a platí pro léta 2013 až 2015.
Návrh vedle změn DPH omezuje i výdajové paušály živnostníků, a to u příjmů z podnikání podle zvláštních předpisů. Týká se to například lékařů nebo advokátů a těch, co mají příjmy z autorských práv. Paušál bude 800 000 korun.
Zvyšuje se i daň z převodu nemovitostí z nynějších tří na čtyři procenta.
Závěrečnému hlasování o normě předcházela řada vystoupení opozičních politiků. Ti upozorňovali na negativní dopady těchto změn na ekonomiku i občany.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: olb