Poslanci se dnes schválením změny Ústavy dobrovolně vzdali takzvané doživotní imunity. Znamená to, že pokud komora parlamentu odmítne policii vydat svého člena k trestnímu stíhání, může být stíhání zahájeno už po vypršení mandátu. Dosud tomu tak nebylo, platilo, že v případě nevydání poslance a senátora je stíhání navždy vyloučeno.
Poslanecký návrh pochází z pera poslanců Kateřiny Klasnové, Miroslavy Němcové, Vlasty Parkanové, Lubomíra Zaorálka, Zbyňka Stanjury, Petra Gazdíka, Bohuslava Sobotky, Víta Bárty a Pavla Kováčika. Ačkoli byla pro přijetí ústavní předlohy nutná třípětinová většina, už dopředu bylo známé, že norma má ve sněmovně šanci na schválení.
V normě ale i nadále zůstala možnost, že poslance ani senátora nelze trestně stíhat bez souhlasu komory, jejímž je členem. Pokud by ale sněmovna nebo Senát s vydáním nesouhlasila, nic by nebránilo stíhání zákonodárce po zániku mandátu. Obdobně by to platilo pro ústavní soudce, o jejichž vydání rozhoduje horní parlamentní komora. Promlčecí doba by neběžela.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: olb