Zákon o mezinárodním právu soukromém stanoví pravidla pro soudní spory a jiná řešení sporů v případě, když je v kauze přeshraniční prvek. V takových případech se musí určit, podle práva kterého státu se bude daná věc posuzovat a které orgány budou rozhodovat.
Nyní normu dostane k projednání Senát. Pokud ho schválí, poputuje k podpisu prezidenta republiky. Sněmovna dnes posunula účinnost tohoto zákona o jeden rok na 1. leden 2014.
Jak ale vysvětlil poslancům ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS), tento zákon doprovází nový občanský zákoník, který sněmovna také dnes přijala.
Zákon například uvádí, že není možné použít ustanovení zahraničních zákonů, pokud by se v tuzemsku příčily veřejnému pořádku. Ze stejného důvodu také nebude možné uznat třeba cizí rozhodnutí, rozhodčí nález nebo uznat právní poměr.
Stanoví také, že cizinci i zahraniční firmy mají stejné právo na osvobození od soudních poplatků jako jejich české protějšky, ale pouze za předpokladu, že tyto podmínky jsou vzájemné. Tato podmínka vzájemnosti však neplatí pro občany EU.
Čtěte také:
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: olb