Jaroslav Faltýnek se ale setkává i s lidmi mimo politiku a cítí jejich podporu. „I úplně neznámí lidé mi říkají, hlavně rozkryjte celou tu síť, která dlouhodobě tento stát vysává. Což považuji za náš prioritní cíl,“ objasnil pro ParlamentníListy.cz.
Nejtěžší byla dohoda o daních
Skončilo náročné koaliční vyjednávání, vznik nové vlády se počítá už na dny. Jaroslav Faltýnek je s koaličním vyjednáváním spokojený. „Do koaliční smlouvy se nám podařilo dostat většinu věcí,“ vysvětlil s tím, že ale dosáhli průniku programů všech tří stran. "Mezi námi a KDU-ČSL byla v programové oblasti osmdesátiprocentní shoda. S ČSSD jsme se zpočátku dost lišili v oblasti daní,“ upozornil.
Sociální demokraté navrhovali daně zvyšovat. „Od daní korporátních, přes fyzické osoby, progresivní zdanění, z převodu nemovitostí, daně dědické a darovací. Nakonec se nám podařilo kolegy přemluvit, že se nejdříve podíváme, jak stát hospodaří. Kde se dá zabránit únikům peněz, nesmyslným nákupům, špatným prodejům. A pak se teprve bavme – pokud se ty prostředky nenajdou – o potencionálním zvyšování daní,“ uvedl šéf poslaneckého klubu ANO.
Boj o Ministerstvo zemědělství
Při rozdělování ministerských postů udělalo hnutí ANO významný ústupek, kdy si z navrhovaného koláče ukrojilo o jeden dílek méně. „Sloučili jsme pozici vicepremiéra a ministra financí,“ připomněl Faltýnek dva vládní posty, které by měl obsadit předseda hnutí Andrej Babiš. Největším oříškem k rozlousknutí se stal resort, ke kterému má Faltýnek nejblíže, a to Ministerstvo zemědělství. „Tady jsme se zasekli. ČSSD nejdříve řekla, že ho nechce, pak zase, že ano. Potom dvě větší strany ustoupily KDU-ČSL, pro které bylo toto ministerstvo nepřekročitelnou podmínkou pro vstup do koalice,“ objasnil ParlamentnímListům.cz.
„Chápal jsem argument lidovců, že je v jejich zájmu venkov, čemuž i z historického hlediska rozumím,“ uvedl. Hlavní rozpor mezi ČSSD a KDU-ČSL však vznikl kolem církevních restitucí. „ČSSD měla v programu je nějakým způsobem revidovat, lidovci je považovali za uzavřenou záležitost. Ministerstvo zemědělství a jemu podřízené organizace – Lesy České republiky a pozemkový fond – jsou v podstatě ty, kdo ten majetek fyzicky vydávají. A rozhodují o tom, jestli je to v pořádku, či nikoli,“ popsal technickou podstatu sporu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Oldřich Szaban