„Pojistku literární rozbušky má v prstech nakladatelka Petra Paroubková, manželka expremiéra. Ta prý také někdejšího středočeského hejtmana a poslance ČSSD přiměla k psaní. Za dva letní měsíce, když právě neběhal na střeše litoměřické věznice, popsal mukl Rath propiskou dva velké školní sešity doktorským písmem,“ píše k dílku Davida Ratha deník Blesk.
A hned jako ochutnávku přidává poměrně pikantní pasáže týkající se třeba toho, jak v base Ratha ponižovali prohlídkami tělesných otvorů. Někdejší mocný politik totiž musí často za mřížemi sundávat trenky a dřepnout si, což je prý předepsaný rituál kontroly muklů.
Sám Rath chtěl, aby se kniha jmenovala Absurdní proces, jenže Paroubková prý dala dílku jméno Přisedněte si.
Podle Blesku ale dílo může některým politikům přivodit infarkt. Proč? Nebudou totiž chybět úplatky, financování politických stran, či vězeňská šikana, o níž Rath hovořil i ve sněmovně krátce předtím, než jej poslanci vydali k trestnímu stíhání.
Aby se ale Paroubková mohla v rukopisu lépe orientovat, jako pomocnici si přibrala někdejší Rathovu mluvčí Berill Maschekovou, která se ujala editace rukopisu.
„V 90 kapitolách Rath popisuje své zatčení, ponižování při prohlídkách tělesných otvorů, stejně jako zákulisí politických jednání a nejrůznější kšeftování,“ láká čtenáře Blesk, jenž kromě toho, že dnes přetisknul z knihy některé pasáže, bude prý i v následujících dnech zveřejňovat další ukázky toho nejlepšího z Rathova rukopisu.
Kdo je Měkkýš a Cukroušek?
„Chceme knihu vydat v nákladu 5 až 10 tisíc kusů. Myslím, že teď před Vánoci se to prodá,“ uvedla pak Paroubková pro Blesk. Ona sama ale prý Ratha ve vězení nenavštívila, knížku obě strany tak ladily jen v dopisech. „Včetně detailů, například přezdívek některých ´hrdinů´, třeba kmotr Janoušek je Cukroušek, šedá eminence ČSSD Tvrdík tu vystupuje coby Měkkýš, ministr vnitra Kubice se skrývá pod Krabicí,“ napsal dnes dále bulvární deník.
Jako první ukázku pak Blesk přetiskl i pasáž, kde Rath popisuje své zatčení s krabicí vína v ruce. „Pak přistoupí ke krabici vína stojící kousek od nás. Otevřou víko a vykouknou svazky bankovek. ´To je tedy zajímavé víno´, poznamenám a obrátím zrak k tmavnoucí obloze,“ píše Rath. Snad každý občan Česka dnes již ví, že policisté ve skutečnosti místo vína našli v krabici sedm miliónů korun.
„Můj prázdný zrak bloudí po střechách okolních vil a korunách stromů a mě napadá: ´Můj Filípku a Dane, tentokrát přijdu možná až za několik let, možná už nikdy...´ Past sklapla, myš chycená za krk se bezmocně cuká,“ zakončuje pak Rath svou první kapitolu nazvanou Cesta do basy.
Šafr: David Rath ví, o čem mluví...
„Můžete se právem ptát, proč dáváme prostor politikovi obviněnému z korupce. Neděláme to jistě proto, že bychom chovali k Davidu Rathovi nějaké zvláštní sympatie. Jeho pohled je ale rozhodně zajímavý a má právo ho říkat. A co se týče poměrů v české politice, tak si bohužel můžeme být jisti, že David Rath ví, o čem mluví,“ dodal pak k dílu exhejtmana ve svém komentáři sám šéfredaktor Blesku Pavel Šafr.
Dryml ví o straně mnohé, asi si tu knížku nekoupí...
Senátor Vladimír Dryml, který letos v létě opustil ČSSD, tvrdí, že neví, jestli si knihu Davida Ratha koupí, neboť ví o fungování sociálních demokratů mnohem více, než třeba může Rath v knížce popsat. „Pro mne to není důležité, spíše již zbytečné, neboť já znám některé věci, které ani možná v té knize nebudou,“ naznačil s úsměvem pro ParlamentníListy.cz Dryml.
„Davida Ratha se určitě musí bát současné vedení ČSSD, neboť třeba jeho vliv na volbu v Brně byl obrovský. Středočeská organizace je velmi silná a velmi vlivná. A David Rath určitě ví, jak to chodí v sociální demokracii, i když tam nebyl tak dlouho. Je ale otázka, zda si to, co ví, nechá pro sebe, nebo jestli už konečně řekne vše,“ odvětil tajemně Dryml na dotaz, zda podle jeho mínění bude Rathovo literární dílko "výživné", co se týče zákulisí oranžové strany.
„Byl přece jedním z nejbližších spolupracovníků současného předsedy Bohuslava Sobotky a byl také ve velmi úzkém kontaktu s prezidentským kandidátem Dienstbierem, který se k tomu také dnes nehlásí,“ naznačil dále Dryml. „Dienstbier kandidoval za Kladno do Senátu a to zařizoval právě David Rath. A nezapomeňte, že i Pancová patřila k užšímu vedení sociální demokracie, na což se také zapomíná,“ dodal Dryml s tím, že ale on očekával, že Rath promluví o stinných stránkách politiky ČSSD a jejím financování již na zasedání ve sněmovně, kde poslanci rozhodovali o jeho vydání policii.
"Těsně před volbami tak tuto věc musí za něj udělat někdo jiný,“ doplnil ironicky senátor Dryml.
Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: olb