„Změnu chování Miloše Zemana k vlastní straně lze pozorovat od jeho neúspěšné prezidentské volby v roce 2003... Počínaje neúspěšnou prezidentskou volbou v roce 2003 lze v jeho dalším politickém angažmá pozorovat příklady jednání, které sociální demokracii poškozovaly,“ stojí ve zprávě.
Sobotka zmínil vyjádření podpory ze strany Zemana poslancům ČSSD, Miloši Melčákovi a Michalu Pohankovi, kteří dle názoru Sobotky za podivných okolností přeběhli a přidali se ke stovce poslanců ODS, KDU-ČSL a Strany zelených, čímž umožnili vyslovení důvěry vládě Mirka Topolánka.
„V roce 2008 Miloš Zeman otevřeně podpořil kandidáta pravice Václava Klause na funkci prezidenta a několikrát veřejně vystoupil s kritikou Jana Švejnara podporovaného naší stranou,“ píše také Sobotka v dokumentu. Dále zmiňuje vznik Strany práv občanů – zemanovci, jejímž cílem bylo podle Bohuslava Sobotky také oslabit očekávané vítězství ČSSD ve sněmovních volbách v roce 2010. „Zásluhy Miloše Zemana na úspěších strany v letech 1993–2002 jsou nezpochybnitelné,“ přiznal Sobotka na druhou stranu.
Kdo zradil Miloše Zemana a moralizuje...
ParlamentníListy.cz oslovily vedení ČSSD, většinu ministrů, poslanců i senátorů, co si o těchto Sobotkových slovech myslí. O citlivosti tématu svědčí, že odpověděla jen relativně malá část předáků strany.
„To je faktografie a reálné věcné hodnocení,“ reagovala místopředsedkyně ČSSD Alena Gajdůšková.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lukáš Petřík