Uběhly dva roky od doby, kdy si trest domácího vězení jako první vyzkoušel Štefan Rolník z Loučovic na Českokrumlovsku. K němu byl odsouzen tamním soudem poté, co napadl přítele družky, když byl opilý. „Pro mě je důležitější být se svými dětmi, než být ve vězení,“ řekl tehdy Rolník, který už si vše odpykal. Nicméně dle zjištění ParlamentníchListů.cz trest domácího vězení nefunguje tak, jak by měl. Elektronické náramky, ještě donedávna vděčný námět science fiction filmů, v tom prý hrají hlavní roli.
Pro elektronickou kontrolu a proti
„Bez elektronického systému domácí vězení smysl nemá. Elektronické náramky by veškeré problémy nevyřešily, ale přiblížily by to ideálnímu stavu víc, než kontrola probační a mediační službou. Důležité je, aby šlo o levný systém a nebyla to jen další možnost, jak vyvádět peníze z veřejného rozpočtu. Měl by být založen na systému GPS, protože ten má dnes už každý v mobilu. Monitoring pak může být velmi efektivní. Spravedlnost i u tohoto systému bude vždy pochybná, protože vězeň v luxusní vile na tom bude jinak, než někdo v místnosti o dvaceti metrech čtverečních v garsonce,“ sdělil stínový ministr vnitra ČSSD Jeroným Tejc. Stínový ministr spravedlnosti ČSSD Jiří Dienstbier k tomu mlčí.
„V okamžiku, kdy máte sto padesát odsouzených ve výkonu trestu domácího vězení, je zřejmé, že vyhodit desítky milionů korun a spouštět elektronické hlídání je plýtvání penězi. Studie se shodují na tom, že se tento systém státu vyplatí, když bude mít pět set a více osob v domácím vězení,“ prohlásil již dříve ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil. Podle mluvčí resortu Terezy Palečkové byl projekt elektronického systému zatím pozastaven, protože by nebyl výhodný pro daňové poplatníky.
Vězni by si připlatili

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Rychetský