Tejc útočí opět na ministry. Chce znát platy jejich podřízených

26.09.2011 18:57 | Zprávy

Chci vědět, jaké platy mají nejen náměstci, ale i ředitelé odborů, říká Tejc. S odpověďmi ministrů na své písemné interpelace prý nebyl spokojen.

Tejc útočí opět na ministry. Chce znát platy jejich podřízených
Foto: Hans Štembera
Popisek: Stínový ministr vnitra za ČSSD Jeroným Tejc

Předseda mandátového a imunitního výboru poslanec Jeroným Tejc (ČSSD), který je také členem Ústavně-právního výboru Parlamentu, podal interpelaci na ministry vlády, v níž žádá o sdělení výše platu, odměn a případě dalších bonusů u vysokých státních úředníků příslušných ministerstev, včetně uvedení souhrnné doby, za kterou je částka uváděna.

Uveřejněte platy svých vysokých úředníků od začátku volebního období

Tyto údaje požaduje předseda mandátového a imunitního výboru Jeroným Tejc od ministrů vlády, s výjimkou vicepremiérky Karolíny Peake (VV) a samotného premiéra Petra Nečase (ODS) od počátku nového volebního období (1.7.2010 - 31.12.2010 a období 1.1.2011 -  30.6.2011). Informace podle něj mohou být anonymizovány, postačí prý uvedení obecné funkce a výše finanční částky za rané období, bez uvedení jména konkrétní osoby.

„Zveřejnění těchto informací je v souladu se zákony naší země a je zároveň ve veřejném zájmu. Už proto, že vláda jíž jste členem sama sebe nazývá vládou rozpočtové odpovědnosti, vládou práva a boje proti korupci," uvádí Tejc v interpelaci.

Podle něj  je jistě také v zájmu vlády i transpartnetnost, hospodárné využívání veřejných zdrojů a potírání klientelismu. „Zveřejnění výše uvedených informací pak může posloužit k posouzení naplnění hlavního cíle vlády ze strany samotných jejich členů," přesvědčuje Tejc ministry.

Psali jsme:
Nekompromisní Marvanová: Zbabělá vláda podvádí. Jde o horentní odměny

Pro jistotu se ale odvolává na rozsudek Nejvyššího správního soudu (NNS) z 27. května 2011, podle něhož musejí povinné subjekty poskytnout informaci o platech a odměnách osob placených z veřejných peněz.

Lze tak logicky usoudit, že pod pojem „příjemce veřejných prostředků" zahrnul zákonodárce v § 8b odst. 1 zákona o svobodném přístupů k informacím velice široký okruh osob. Pokládá-li pak za tyto osoby i veškeré důchodce, veškeré osoby sociálně slabé, veškeré účastníky stavebního spoření se státní podporou, atd.je nutno uvedený pojem vyložit tak že „příjemcem veřejných prostředků" je podle § 8b odst. 1 zákona o svobodném přístupu k informacím jakákoli osoba, které je vyplacena byť i jen minimální částka z veřejných rozpočtů. Zaměstnanec veřejné správy dostává za svou práci plat, který je mu vyplácen z veřejných prostředků. Je proto ve smyslu § 8b odst. 1 zákona o svobodném přístupu k informacím „příjemcem veřejných prostředků". Zbývá zodpovědět otázku, zda údaj o výši odměny zaměstnance veřejné správy lze poskytnout žadateli jako „základní osobní údaj" ve smyslu § 8b odst. 1 zákona o svobodném přístupu k informacím. Podle § 8b odst. 3 zákona o svobodném přístupu k informacím základní osobní údaje podle odstavce 1 se poskytnou pouze v tomto rozsahu:

jméno, příjmení, rok narození, obec, kde má příjemce trvalý pobyt, výše, účel a podmínky poskytnutých veřejných prostředků. Zákon tedy výslovně stanoví, že výše poskytnutých veřejných prostředků ve spojení se jménem a příjmením osoby, které byly poskytnuty (spolu s dalšími údaji uvedenými v § 8b odst. 3 zákona o svobodném přístupu k informacím) jsou údaji, které povinný subjekt žadateli poskytne."

Sledujeme téma KORUPCE

Lidé mají právo vědět, že jejich vláda nekáže vodu a nepije šampaňské

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radmila Zemanová-Kopecká

Ing. Michal Kučera byl položen dotaz

Bude podle vás další světová válka?

Aspoň z vaší věty - geopolitická rovnováha světa, která jej posledních 80 let uchránila před světovou válkou se rozpadla, to vypadá, že si to myslíte. A kdo by proti sobě jako stál? Ano Rusko je proti všem, ale netvrdí třeba právě vaše strana, jak je Evropa jednotná? A myslíte, že je na místě si stě...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zavírat za propagaci komunismu? Včera bylo pozdě, zní z koalice

20:33 Zavírat za propagaci komunismu? Včera bylo pozdě, zní z koalice

Nápad Marka Bendy zavést do trestního zákoníku vězení za propagaci komunismu zaujal ve vládní koalic…