Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) varoval před všemi formami extremismu. Nejviditelnější podle něj jsou islamisté, kteří provádějí teroristické útoky, hrozbou ale podle něj mohou být i nacionalistická uskupení, která mohou rozbít Evropskou unii.
Islamismus a s ním spojený terorismus řadí mezi největší bezpečnostní hrozby také předseda ODS Petr Fiala, šéf SPD Tomio Okamura, předseda TOP 09 Jiří Pospíšil nebo předseda STAN Petr Gazdík. Lídr Starostů nicméně zároveň varoval před atmosférou strachu, která se v souvislosti s terorismem v české společnosti vytváří.
Okamura spojil problematiku islamismu s migrací, kterou za velkou hrozbu považují i představitelé dalších stran. Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD), předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek a Pospíšil varovali před tím, že migrační tlaky mohou zesílit v důsledku klimatických změn, které mohou vyvolat nové válečné konflikty.
Fiala a Pospíšil označili za bezpečnostní hrozbu pro Česko také Rusko, které podle nich nerespektuje mezinárodní řád. Před rozkladem mezinárodního právního systému varoval i Petříček, podle něj je pro zemi o velikosti Česka mezinárodní právo nutnou podmínkou bezpečnosti.
Předseda KSČM Vojtěch Filip má obavy z neschopnosti hledat v mezinárodní politice kompromisy a z rostoucí síly nadnárodních korporací. Rusko ale jako hrozbu nevnímá a kritizoval naopak Severoatlantickou alianci, podle něj příliš pevná transatlantická vazba brání tomu, aby se Evropa emancipovala jako čtvrté mocenské centrum světa.
Předseda Pirátů Ivan Bartoš mluvil zejména o hrozbě, jakou by znamenalo, kdyby se země nepřizpůsobila novým výzvám 21. století. Nebezpečné je podle něj soustředění velkého množství dat u soukromých korporací a za významnou hrozbu považuje kybernetické útoky.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab