„Ať už jako prezident nebo jako občan Miloš Zeman bych v odpovědi na otázku ‚Chcete vystoupit z Evropské unie?‘ hlasoval ne. Je to samozřejmě moje přesvědčení, které nikomu z vás nevnucuji,“ řekl a dodal: „Měl bych bojovat za to, aby všichni měli právo se v tomto referendu svobodně vyjádřit, a nikoli aby jim kdokoli toto referendum zakazoval.“ ... „Považuji za občanské právo, aby takové referendum bylo,“ řekl prezident podle ČTK na setkání s obyvateli Semil.
ParlamentníListy.cz se dotázaly politiků, co si myslí o slovech Sobotky a Zemana. A též, zda bez ohledu na to, jestli podporují členství v EU, by podle nich měli mít občané právo vyjádřit se k členství v EU v referendu.
Názory se liší. I někteří obhájci členství v EU, a to i v ČSSD, jsou zastánci toho, že by se občané měli vyjádřit v referendu. Též se objevily poznámky, že EU je teď velmi odlišná od té, do které jsme vstupovali. Po přijetí Lisabonské smlouvy vznikla fakticky Unie na nových základech a dnes nám hrozí, že budeme muset financovat krachující státy eurozóny a přijímat imigranty.
Vrchnostenský pohled premiéra Sobotky
Předseda hnutí ANO a ministr financí Andrej Babiš na dotaz, zda by měli mít občané právo vyjádřit se ke členství v EU v referendu, neodpověděl.
„Ano, občané by mít to právo měli. Nicméně vystoupení je takový nesmysl, že hlasovat o něm je zbytné,“ odpověděl předseda KDU-ČSL a vicepremiér pro vědu Pavel Bělobrádek.
„Výrok o tom, že premiér nepřipustí referendum, je znak ztráty soudnosti a vrchnostenského pohledu na občana, který má být v demokracii suverénem. Od pana Sobotky jsem to nečekal a měl by se občanům za tak trapný výstup omluvit,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz předseda KSČM a místopředseda Poslanecké sněmovny Vojtěch Filip.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lukáš Petřík