Ukrajinci s maďarskými pasy? Zaplněné nádraží? Prolustrovat a domů! Politici blízcí ODS udeřili
17.05.2022 20:47 | Zprávy
„Určitě je poslat domů. Když Maďaři rozdávali v minulosti občanství lidem v jiných státech, museli s tím počítat,“ konstatoval senátor Jaroslav Zeman ze senátorského klubu ODS a starosta Albrechtic v Jizerských horách k uprchlíkům s maďarským občanstvím. „Pomáhejme, ale ti lidé se musí prolustrovat a případně říci - vy k těm uprchlíkům nepatříte, nashledanou. Je jasné, že vždy se s takovouto humanitární akcí objeví i ti, kteří toho chtějí využít,“ doplnil ho Vít Vomáčka, poslanec zvolený za ODS, starosta Kravař na Českolipsku.
Foto:
Hans Štembera
Popisek: Ukrajinští Romové před Hlavním nádražím v Praze
reklama
Praha se potýká s velkým náporem uprchlíků a nedostatkem míst. Asistenční centrum ve Vysočanech odbavilo od začátku ruské invaze 88 tisíc uprchlíků. Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) vyzval v tomto týdnu k vytvoření celostátního mechanismu přerozdělování válečných uprchlíků mezi kraji. Podle něj je nyní v Praze čtyřikrát více uprchlíků z Ukrajiny v přepočtu na tisíc obyvatel než v některých jiných krajích Česka. Podle primátora hrozí v příštím týdnu zavření krajského asistenčního centra. Nejviditelnější problém se nachází na pražském hlavním nádraží, kde v ne příliš důstojných podmínkách přebývají převážně romští uprchlíci z Ukrajiny. Část z nich se již podařilo přemístit do stanového městečka v pražské Troji. Zde by měli být do té doby, než se rozhodne, zda mají nárok na víza dočasné ochrany. Městečko vzniklo na základě výzvy ministra vnitra Víta Rakušana (STAN). Úplně se tím však - aspoň zatím - problém vyřešit nepodařilo.
„Stanové městečko je jen čekárna, podle toho, jak budeme dostávat lůžka. Potřebujeme, aby premiér představil návrh na relokaci těch ostatních uprchlíků. Stát ukázal před týdnem mapy, ze kterých vyšly nějaké regiony červeně, jiné zeleně. Logicky by měl vzniknout systém na přesun do zelených zón,“ uvedl pro CNN Prima NEWS Hřib. Složitou situaci ale řeší i další vytížené kraje. V Moravskoslezském se dosud prostřednictvím asistenčního centra zaregistrovalo 19 821 uprchlíků. Za poslední tři týdny jich přibylo přes 2 700, což oproti předchozím třem týdnům bylo zhruba o pětinu méně. Hejtman Ivo Vondrák (ANO) ale zmiňuje hlavně problémy s ubytováním desítek podle něj nepřizpůsobivých běženců. „Máme hodně těch, které nemůžeme ubytovat. Po naplnění kapacit na tom budeme stejně jako v Praze. Lidé jsou na nádraží a čekají, zda mohou někam jít. Situace s nepřizpůsobivými je komplikovaná. Není jiné řešení, než aby je stát rozprostřel,“ vyzval hejtman. Největší problém podle něj vznikl, když do Česka přijeli právě nepřizpůsobiví. Pokud se jedná o standardní uprchlíky, běží prý vše hladce. „Ale pak jsou tu tací, kteří sem jedou jen kvůli dávkám. Ale opravdu se nejedná o všechny,“ doplnil.
Zdá se totiž, že po první vlně ukrajinských běženců, kteří utíkali před válkou, se nyní objevují i tací, kterým jde hlavně o sociální dávky. A mnozí z nich mají dokonce maďarské občanství. I proto na CNN Prima News prohlásil pražský zastupitel a starosta Prahy 13 David Vodrážka (ODS): „Nepřizpůsobiví jsou problém, vytvářejí obraz celé komunity. To je špatně. Místo toho, abychom s hrdostí přijímali uprchlíky, budeme je teď házet do jednoho pytle s Romy z Maďarska nebo Ukrajiny. Stát by měl zjistit, odkud člověk je, a pokud nemá status uprchlíka, tak ho naložit do vlaku a odvézt zpět do domoviny. Snaha pomáhat se ochlazuje.“
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Zajímalo by mě, zda za členství v komisi berou poslanci nějaké příplatky? Protože jinak nechápu, k čemu je zřizujete. Ukažte mi nějako vyšetřovací komisi, která něco vyřešila.
Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
O tuto odpověď jste již vyjádřil(a) zájem. Děkujeme.