Video, které má "nasrat" kmotry. Podívejte se

11.07.2013 11:32 | Zprávy

REVUE; UVNITŘ VIDEO Pavel Bém a David Rath po boku. Zdá se to někomu nesmyslné? Možná, každopádně ve videu, které je možné zhlédnout na serveru YouTube, ale také na stránkách iniciativy Rekonstrukce státu, spolu na okamžik jsou. Klip má být propagací na schválení tzv. „Nejkrásnějšího zákona“.

Video, které má "nasrat" kmotry. Podívejte se
Foto: Ladislav Carda
Popisek: Tito poslanci budou zřejmě hlasovat pro vydání

Fanoušci pohádek by mohli v prvních vteřinách půlminutového spotu zajásat, že jde o nové zpracování klasické pohádky O Sněhurce. V dalších vteřinách se však okamžitě vrací do reality. Na známou otázku: „Zrcadlo, zrcadlo, kdo je na světě nejkrásnější?“ totiž zní ze zrcadla lakonická odpověď: „Nejkrásnější je zákon!“ Zrcadlo posléze končí podobně, jako v té pohádce… Jen ten, kdo ho rozbíjí, není pohádkovou bytostí.

Zdá se tedy, že motivace k natočení videa je jasná. „V reakci na aktuální politickou situaci zveřejnila Rekonstrukce státu spot, v němž ukazuje cestu ze současné politické krize. Tou je pouze řešení příčin současných politických zásahů: chybějící protikorupční zákony. Navzdory politickým turbulencím sněmovna zatím pokračuje a již brzy bude projednávat jeden z nejdůležitějších zákonů, které pomohou upevňovat právní stát. Jedná se o zákon o povinném zveřejňování smluv, které uzavírá stát a jeho složky,“ uvádí se na uvedených stránkách společného projektu protikorupčních organizací,  firem, občanů v regionech a politiků, kterým současná situace vadí. Nový klip s Bémem a Rathem tak prý radí, jak z politické krize.

„Video bylo natočeno filmovým studiem Filmochod z Brna, od nápadu po realizaci uběhlo jen pár dnů. Na natočení celého videa bylo nejtěžší rozbít zrcadlo. Hrozně dlouho odolávalo. Podobně jako poslanci, když odmítají prorazit informační bariéru a zákon schválit. Nakonec ale povolilo. A oni, doufáme, povolí také a zákon v září schválí. Naši ambasadoři se sejdou s každým poslancem a poslankyní,“ vysvětlil ParlamentnímListům.cz Jiří Boudal, koordinátor iniciativy Rekonstrukce státu.

Nezveřejněná smlouva – neplatná smlouva?

Na místě je však také objasnit hlavně to, co se za tzv. „Nejkrásnějším zákonem“ skrývá. Jedná se o zákon o povinném zveřejňování smluv, které uzavírá stát a jeho složky. Princip, na kterém by měl fungovat, je jednoduchý: nezveřejněná smlouva = neplatná smlouva. Pravdou je, jak upozorňuje iniciativa Rekonstrukce státu, že proti zákonu panuje odpor hlavně ze strany poslanců ODS. Podle zákulisních informací je prý dokonce taktikou části ODS projednávání zákona až do voleb pozdržet. Přitom tři poslanci ODS, Jaroslav Plachý, Zdeněk Boháč a Jan Pajer jsou předkladateli zákona. Najít dost poslanců tak může ale přesto být nakonec snadné, trumfy v rukou drží opoziční ČSSD.

„Rekonstrukce státu provedla sčítání dosavadních hlasů pro zákon a z něho vyplývá, že kromě 52 původních předkladatelů je pro zákon i 19 poslanců, kteří ho sice nepředložili, ale podepsali v prohlášení Rekonstrukce státu. Celkem ke dnešnímu dni zákon podporuje 71 poslanců ze všech stran,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz před měsícem, k datu 10. června (tedy ještě před vypuknutím vládní krize), Jiří Boudal, koordinátor projektu Rekonstrukce státu. Tento týden ve čtvrtek pak přiznal, že aktuální počet poslanců, kteří myšlenku na „nejkrásnější zákon“ podporují, vzrostl řádově o jednotky, ale v každém případě jich přibývá. „Sledujeme samozřejmě aktuální vývoj, v tuhle chvíli jsme dokonce už skoro přesvědčeni, že k rozpuštění Poslanecké sněmovny nedojde, a tak doufáme, že srpnové zasedání ústavně právního výboru pošle zákon k projednávání v září,“ doplnil Boudal s tím, že Rekonstrukce státu velmi sází hlavně na podporu sociálních demokratů.

Stát, který utajuje informace před voliči, se hroutí

Iniciátoři Rekonstrukce státu o sobě a svých aktivitách říkají, že jde o největší veřejnou lobbistickou akci v historii Česka. Projekt podpořilo přitom dosud 46 poslanců a deset senátorů, řada odborníků. Důvody jsou možná poněkud odlišné, ale přece jen v tom podstatném stejné.

„Stát, který před voliči utajuje informace, se evidentně hroutí. Policejní zásahy v nejvyšších politických patrech v polovině letošního června jsou důsledkem toho, že u nás chybí zákony, které omezují systémovou korupci. Prosazený zákon o zveřejňování smluv by přitom státu ušetřil, protože se nebudou uzavírat cinklé smlouvy, zaručí skutečný přístup k informacím a omezí možnosti korupce,“ vysvětluje například své motivy Oldřich Kužílek, spoluautor zákona o svobodném přístupu k informacím.

Štěpán Rattay, který se angažuje v Oživení i Rekonstrukci státu, také čeká změnu k lepšímu, podaří-li se prosadit to, nač projekt upozorňuje.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Alena Hechtová

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Proč jste na navýšení rodičovského příspěvku netlačila víc dřív?

Myslím, když jste byli ve vládě? Myslíte, že teď něco zmůžete? A můžete aspoň říci, když už nejste ve vládě, proč a kdo byl proti navýšení rodičovské pro všechny a ve větší míře, která by zohledňovala inflaci a růst cen?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Vy si snad ze mě děláte legraci!“ Okamura u mikrofonu. Pak se otočil na Fialu a bylo zle

19:42 „Vy si snad ze mě děláte legraci!“ Okamura u mikrofonu. Pak se otočil na Fialu a bylo zle

Šéf hnutí SPD Tomio Okamura ve čtvrtek ústně interpeloval premiéra Petra Fialu ohledně konkrétních k…