V uplynulém týdnu se sociální demokraté přesvědčili, že usnesení jejich ústředního výkonného výboru, aby jejich poslanci nekumulovali tuto funkci s hejtmanskými posty, nemusí být pro všechny závazné. Karlovarský hejtman Josef Novotný i hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek se mu vzepřeli a ponechali si obě funkce. „Rozdíl mezi nimi je v tom, že Jiří Běhounek je nestraník, jenž za ČSSD jen kandidoval. Takže tu vazbu na sociální demokracii cítí mnohem slabší, jak také dává najevo, a mluví o vyšší odpovědnosti, kterou má vůči voličům,“ upozorňuje pro ParlamentníListy.cz politolog Zdeněk Zbořil.
I tak to ale považuje za projev neloajality vůči těm, kteří ho podporovali ve volební kampani a dali si ho jako lídra na kandidátku. „Sociální demokracie je od roku 1990 přeplněna takovými projevy neloajality, které dokonce vedly i k oslabení strany, když byla ještě v opozici. Na druhé straně ten rigorózní požadavek, aby se postupovalo podle usnesení ÚVV strany, vyvolává vzpomínku na komunistický demokratický centralismus. Je také projevem toho, že ani vedení nedůvěřuje svým členům a těm, kteří byli nominováni na kandidátky. Čili nic nového pod sluncem,“ poznamenává k dění v ČSSD Zdeněk Zbořil.
Expremiér se omlouvá těm, co mu věřili a které zklamal
Bývalý předseda této strany Stanislav Gross se objevil v nedělním pořadu České televize 168 hodin, a to díky odvysílaným úryvkům z chystaného dokumentu o českých expremiérech. „Všem vám, kteří jste mi před x lety důvěřovali a pak jste měli pocit, že jsem vás zklamal, vám se opravdu omlouvám. Je to něco, co cítím zapotřebí, aby zaznělo a šlo ze mě ven,“ řekl s pohnutím v hlase Gross, který z vysoké politiky odešel před devíti lety kvůli nevyjasněnému financování luxusního bytu za 4,2 milionu korun, což tehdy vysvětloval údajnou půjčkou od nemajetného strýce.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník