Ze sálu sněmovny odešli napřed skrutátoři, pak poslanci. Šli na oběd

07.08.2013 13:08 | Zprávy

Technikům se konečně podařilo spravit hlasovací zařízení v sále dolní parlamentní komory, které se prý rozbilo kvůli noční bouřce. Ze sálu tak mohli odejít skrutátoři, kteří dopoledne sčítali hlasování v sále. To ale zapříčinilo velké zdržení, takže první bod schůze, tedy vyslovení důvěry Rusnokově vládě, se začal odehrávat až krátce po poledni.

Ze sálu sněmovny odešli napřed skrutátoři, pak poslanci. Šli na oběd
Foto: Hans Štembera
Popisek: Po přestávce přichází už konečně k aktu hlasovacímu

Dobrá zpráva se odehrála v sále Poslanecké sněmovny krátce po poledni. Ta znamenala především úlevu pro sněmovní skrutátory, neboť ti museli do té doby sčítat hlasy zákonodárců v sále ručně, což ale zapříčinilo nejeden svár. Nedůstojně se třeba dohadoval poslanec Věcí veřejných Petr Skokan s řídícím schůze Lubomírem Zaorálkem (ČSSD) o součtu čísel.

Skokanovi se totiž při jednom z hlasování nelíbilo, že zařazení "stojedničkové deklarace" po hlasování o důvěře vládě podpořilo 101 poslanců, proti bylo 90 a ve sněmovně přitom bylo 193 poslanců, tedy o dva více.

Ten součet je divný, lámal rukama Skokan

„Chtěl bych požádat o opětovné sečtení, kolik bylo pro a proti, a jestli vám to vychází. Pro mne není 101 a 90 v součtu 193 hlasů,“ zavelel Skokan.

„Já v tom ale nevidím problém... Podle mne to proběhlo řádně,“ opáčil na to Zaorálek a Skokanovi přečetl část z jednacího řádu, kde se o tomto problému rokuje. Zaorálek mu navíc k tomu trpělivě vysvětloval, že se někteří poslanci mohli hlasování i zdržet. Skokan to ale zřejmě nepochopil.

„Chtěl bych požádat o odročení schůze, neboť tato schůze nebyla svolána v souladu s jednacím řádem. V zákoně a podle paragrafu 51 je stanoveno, aby poslanci byli informováni pět dní předem,“ řekl předtím Skokan poslancům. Odročení, které navrhoval, ale poslanci hlasováním zamítli.

Až poté přišel na řadu první bod, tedy vyslovení důvěry Rusnokově vládě. Jako první se tak o slovo logicky přihlásil sám premiér Jiří Rusnok.

Rusnok: Vláda se zaměří jen na aktuální a naléhavá rozhodnutí

„Pokud nedojde k předčasným volbám, tak do konce funkčního období této sněmovny chybí deset měsíců. Proto se naše vláda zaměří jen na aktuální a někdy naléhavá rozhodnutí, která je nutno učinit v tomto krátkém období,“ řekl například.

Do debaty se prozatím přihlásili - a jejich jména tudíž svítí i na spravené světelné tabuli - předseda NS-LEV 21 Jiří Paroubek, Michal Babák z Věcí veřejných, komunisté Miroslav Grebeníček s Jiřím Dolejšem a Viktor Paggio (LIDEM). Jenže ani oni prozatím nic v sále neřekli. Poslanci se totiž krátce po projevu premiéra Jiřího Rusnoka rozutekli na oběd. Polední pauzu vyhlásil řídící schůze Lubomír Zaorálek do 14.30 hodin.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Olga Böhmová

Robert Králíček byl položen dotaz

digitalizace

Ukažte mi někoho, komu se z politiků na první pokud podařila nějaká digitalizace. A proč se v tomto směru pořád tak pozadu? PS: Tímto dotazem nehájím Bartoše, jen mi přijde, že v tom není sám, že udělat něco pořádně vám politikům obecně dělá dost problém

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vystoupení Pavlova Koláře v ČT dopadlo velmi špatně. Všichni to viděli

11:25 Vystoupení Pavlova Koláře v ČT dopadlo velmi špatně. Všichni to viděli

Klíčový muž současného prezidenta Petr Kolář, kterého sám Petr Pavel označil jako přítele po boku, s…