Když předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová byla přítomna na jmenování nových ministrů, na přípitek odešla. Prý proto, že vládu Jiřího Rusnoka považuje za toxickou a nebezpečnou a nehodlá s ní hrát falešnou hru. Na to prezidentův kancléř Vratislav Mynář vzkázal, že Rusnokova vláda bude skutečně mnohým nebezpečná. Obávají se toho oba oslovení muži? Nebo zaznamenali ve svém okolí takové obavy? Pokud ano, existuje nějaká hmatatelná věc, kvůli které by měl panovat strach? A domnívají se, že se vláda Rusnoka udrží – tedy dostane od poslanců důvěru?
„Ta vláda je skutečně toxická,“ reagoval souhlasně senátor Jaroslav Kubera na slova Miroslavy Němcové. A vysvětlil, proč. „Nemá žádnou zodpovědnost, přitom již avizuje nové vyhlášky, zvyšování platů…Z čeho asi, že? Samozřejmě, že to bude na dluh, za který pak ale ponese zodpovědnost ta vláda, která přijde po ní. To je první část té toxicity, která se u ní dá vnímat,“ řekl ParlamentnímListům.cz senátor.
Vysvětlil i to, proč jsou slova o možné silné toxicitě mířená i na současného ministra financí Jana Fischera. „Víte, ono není tak odsouzeníhodné snad ani to, kde tak rychle vzal peníze na úhradu dluhů, že mu je někdo dal. Ale lidi by si měli uvědomit, že neuměl kočírovat svoji vlastní volební kampaň po finanční stránce a zřejmě už dopředu počítal s tím, že mu kdyžtak pak ty peníze někdo dá. Jak tedy může řídit celý rezort financí státu? To je skutečně velmi toxické, když zopakuju slova Miroslavy Němcové. A když už padl dotaz na to, co si myslím o tom, že nešla na přípitek s novou vládou – nemám jí to za zlé. Vím, že to byla reakce na to, že je ona velmi citlivá na dodržování Ústavy, a když se obchází, vadí jí to. Proto se zachovala tak, jak má právo,“ myslí si Jaroslav Kubera.
Pláč nad rozlitým mlékem
A připomněl opět svá slova z minulosti, která v souvislosti s přímou volbou prezidenta říkal. Jenže je nechtěl zřejmě nikdo vnímat. „Při schvalování přímé volby hlavy státu se měla změnit Ústava. Ne tak, jak si to mnozí hned vysvětlovali – tedy směrem k nějakému osekávání pravomocí nového prezidenta, ale k upřesnění toho, co bude v jeho pravomocích. Aby pak nemusely vznikat situace, kterých jsme svědky. Vezměte si, kdyby se býval stal po přímé volbě prezidentem nějaký úplný blázen. Nemusím nikoho jmenovat, ale víme, že se takoví vyskytovali. Ten by pak mohl za těchto pravidel, která jsou, jmenovat premiérem prvního bezdomovce, kterého by někde uviděl. A nikdo by s tím nemohl nic dělat. Když jsem na tato úskalí upozorňoval, nikdo o tom slyšet nechtěl a až teď se už honem mluví, zejména ze strany sociálních demokratů, o tom, že by se to mělo změnit. To ale nejde kvůli jednomu konkrétnímu člověku – musí se to opravdu udělat komplexně, tak, aby to platilo pro všechny i budoucí prezidenty. Nyní je to takový pláč nad rozlitým mlékem, ale u té ČSSD to chápu. Tohle totiž zdaleka ještě není konec té prezidentovy jízdy. On si vyřídí účty se všemi, proto se ho nyní bojí, ti co s ním někdy měli co do činění,“ uzavřel svůj pohled na věc senátor Kubera.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Alena Hechtová