Evropský parlament svým usnesením z 29. dubna reagoval na nedávné tragické události ve Středomoří a na závěry ze zasedání Evropské rady ze dne 23. dubna 2015. Pro hlasovalo 449, proti 130 a 93 se zdrželo hlasování.
V usnesení je několik bodů. Jedním z nich je právě výzva Evropského parlamentu Evropské komisi, aby zavedla „závazné kvóty“ k rozdělování žadatelů o azyl mezi všechny členské státy EU. Pro hlasovali i někteří čeští europoslanci, především z ČSSD a KDU-ČSL.
Jak o přidělování uprchlíků k vám hlasovali vaši zástupci
Europoslanci ANO Pavel Telička, Petr Ježek, Martina Dlabajová či Dita Charanzová zveřejnili na svých webech, jak kdo z českých europoslanců hlasoval. Nejprve se hlasovalo po jednotlivých bodech, zda je bude rezoluce obsahovat, a nakonec o celku. Pokud někdo hlasoval proti kvótám při hlasování k jednotlivému bodu, ale nakonec hlasoval pro rezoluci jako celek, fakticky tak podpořil celé usnesení včetně kvót. Naopak někteří hlasovali pro některé jednotlivé body rezoluce, ale kvůli kvótám hlasovali proti celému usnesení včetně kvót na azylanty, nebo se zdrželi.
Dle zmíněného přehledu pro rezoluci (včetně kvót na azylanty) hlasovali všichni europoslanci ČSSD Jan Keller, Pavel Poc, Miroslav Poche, Olga Sehnalová, dále všichni europoslanci KDU-ČSL Michaela Šojdrová, Pavel Svoboda, Tomáš Zdechovský a dále poslanci za TOP 09 a Starosty Stanislav Polčák a Jaroslav Štětina.
Proti hlasovali všichni europoslanci ANO Pavel Telička, Petr Ježek, Dita Charanzová a Martina Dlabajová, dále Jan Zahradil z ODS. Zdrželi se, a tím fakticky usnesení o azylantech a kvótách nepodpořili, Petr Mach za Svobodné, Jiří Pospíšil za TOP 09, dále europoslanci KSČM Miloslav Ransdorf, Kateřina Konečná a Jiří Maštálka.
Europoslanci překračují svůj mandát
ParlamentníListy.cz oslovily české politiky, co si myslí o usnesení Evropského parlamentu, ve kterém vyzývá Evropskou komisi, aby zavedla „závazné kvóty“ k rozdělování žadatelů o azyl mezi všechny členské státy EU, a zda to podporují. Drtivá většina politiků je proti kvótám. Někteří upozornili na to, že europoslanci ČSSD a KDU-ČSL se fakticky svým hlasováním pro rezoluci postavili proti české vládě, ta totiž kvóty odmítá. Je to o to pikantnější, že ČSSD a KDU-ČSL jsou součástí vládnoucí koalice.
K věci se ParlamentnímListům.cz vyjádřil premiér Bohuslav Sobotka. „Toto hlasování nic nemění na postoji české vlády, která podporuje princip dobrovolnosti, nikoli kvót,“ uvedl předseda vlády.
„Závazné kvóty určitě nepodporuju. Každý členský stát si má dělat vlastní imigrační politiku založenou na její historii,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz předseda hnutí ANO, vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lukáš Petřík