Etická komise pro odbojáře má prvního člena. Faráře a chartistu Rejchrta

25.01.2012 21:11 | Zprávy

Senátoři do etické komise pro protikomunistické odbojáře ve středu vybrali jen evangelického faráře a bývalého mluvčího Charty 77 Miloše Rejchrta. Do boje o obsazení druhého místa poslali kandidáta ODS a někdejšího senátora Jiřího Lišku spolu s ústavním právníkem Janem Kudrnou. Toho, stejně jako Rejchrta, nominoval místopředseda ČSSD Jiří Dienstbier. Neuspěl lidovecký kandidát, kněz a bývalý předseda Rady Českého rozhlasu Jiří Florian.

Etická komise pro odbojáře má prvního člena. Faráře a chartistu Rejchrta
Foto: Hans Štembera
Popisek: Senát Parlamentu České republiky

Rejchrt ve svém projevu k senátorům podotkl, že zákon o třetím odboji umožní ocenit lidi, kteří se postavili bývalému režimu. Zároveň se ale pozastavil nad tím, že jsou zákonem znevýhodněni někdejší komunisté, kteří mnohdy patřili mezi příkladné a statečné představitele disentu. Etická komise podle Rejchrta umožní řešit sporné případy a přispět k vyrovnávání se s národní minulostí.

TÉMA: Třetí odboj

Rejchrt získal podle neoficiálních informací 32 hlasů, Kudrna 28 a Liška 25 hlasů. Oficiální výsledky budou vyhlášeny ve čtvrtek, kdy se uskuteční i druhé kolo volby.

Kudrna, který je odborným asistentem na Karlově univerzitě, za výhodu pro práci v komisi označil to, že mu chybí vzhledem k jeho věku přímá negativní zkušenost s minulým režimem. "Mohu se na věc dívat s odstupem," podotkl s tím, že dalším pozitivem může být jeho odbornost.

Někdejší místopředseda Senátu Liška stál u zrodu a prosazení zákonů týkajících se vyrovnání se s minulostí. Zasloužil se například o zpřístupnění archivů, o odškodnění obětí sovětské okupace z roku 1968, o vznik Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) i o zákon o třetím odboji.

Lidé, kteří se podíleli na boji proti totalitě, mohou podle tohoto zákona žádat o oficiální uznání statusu odbojáře a jednorázové finanční odškodnění až 100.000 korun. Etická komise pak má posuzovat odmítnuté žádosti o osvědčení bojovníka proti komunismu, které bude vydávat ministerstvo obrany.

První dva z devíti členů komise zvolila už loni v listopadu rada ÚSTR. Stali se jimi Milan Nerad, kterého v 50. letech pronásledoval komunistický režim a byl vězněn za údajnou špionáž, a Marie Rút Křížková, někdejší mluvčí Charty 77. Sněmovna k nim v prosinci přidala advokáta a bývalého disidenta Stanislava Devátého, o druhém kandidátovi rozhodne v únoru. Dva členy komise má vybrat také vláda, posledního pak prezident.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pas, čtk

Co myslíte, že bude nyní s Ukrajinou?

Trump přeci dávno deklaroval, že pomoc Ukrajině omezí. Myslíte, že má Ukrajina bez USA šanci Putinovi vzdorovat? Že EU dokáže pomoc ze strany USA nahradit? Podle mě je toto začátek konce Ukrajiny-bohužel. PS: Myslíte, že se Trupmovi podaří konflikt ukončit, čímž se před volbami chvástal? A proč se o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Jsou ze mě nervózní.“ Šlachta si v Senátu vybral klub a řekl, co zažil po zvolení

7:09 „Jsou ze mě nervózní.“ Šlachta si v Senátu vybral klub a řekl, co zažil po zvolení

Nově zvolený senátor Robert Šlachta v horní komoře českého parlamentu vstoupil do senátorského klubu…