Podle Ústavy České republiky, konkrétně čl. 43, je totiž možné nasazení vojáků v zahraničí jen po předchozím souhlasu Parlamentu. A na to v rychlosti, během které vláda zasáhla i přes kritiku tamních lékařských odborářů do vnitřních záležitostí cizí, suverénní země, Vondra i premiér pozapomněli. Své pochybení začali řešit až po upozornění médií a opozicí.
„Tohle nebyl ani případ povodní nebo nějaké větrné smrště, jaká třeba před několika lety postihla Nízké a Vysoké Tatry. Nešlo o žádnou mimořádnou událost nebo přírodní katastrofu, která přišla náhle, bez jakéhokoliv varování. Kdyby byl ministr obrany dobrým taktikem i manažerem, sehnal by si takový souhlas dopředu,“ řekl Parlamentnímlistům.cz politolog Aleš Řehák.
Sledujeme téma Vondra
Samo hlasování bylo značně bouřlivé, senátoři ODS a část klubu TOP 09 a STAN na protest opustili před hlasováním jednací sál. Sama zcela nejednotná koalice to odůvodnila tím, že není v kompetenci Senátu posuzovat ústavnost.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Petr Blahuš