Klaus střežil průběh voleb. Pěkně z výšky

13.10.2012 19:30 | Zprávy

REPORTÁŽ Chodby základní školy zdůrazňují podzim za okny. Mezi vyřezanými dýněmi procházím až do jedné z tříd, která se na dva dny v roce změnila ve volební místnost. Ze stěny se na mě usmívá fotografie Václava Klause. Připomíná obraz Mony Lisy, ať si stoupnete z jakéhokoliv úhlu, máte pocit, že vás stále pozoruje. Tak ho pozorujte taky, to má za to.

Klaus střežil průběh voleb. Pěkně z výšky
Foto: Hans Štembera
Popisek: Volební místnost

Připomíná obraz Mony Lisy, ať si stoupnete z jakéhokoliv úhlu, máte pocit, že vás stále pozoruje. Tak ho pozorujte taky, to má za to...

Největší radost z voleb měly děti

Takhle se píšou dějiny. V jedné ze tříd základní školy, kde obyvatelé Jihomoravského kraje šli hodit svůj vlastní volební lístek. Přitom je pozoroval všude přítomný Klaus. Možná je kontroloval.

Do volební místnosti vstupuje muž s malou holčičkou. Zdá se, že ta má z toho největší zážitek. Otec jí podává vyplněný volební lístek a společně s ním ho nadšeně vhází do volební urny. Jak dlouho ji volební nadšení vydrží? Teď ji mohou být tak čtyři roky. Volební zájem ji vydrží maximálně ještě dalších čtrnáct let. Pak ji bude osmnáct, získá právo volit a už ji tu možná nikdo neuvidí. Kritická myšlenka směrem k mladé generaci.  Ale po dvou hodinách před dveřmi volební místnosti, kde nejčastěji vcházela zralá generace, se ji nelze ubránit. Nejvíce voličů bylo z řad rodin s dětmi: “Volil jsem ČSSD. Ne, že bych jim nějak věřil, ale přijde mi lepší volit někoho než nikoho. Malé strany nemají šanci. O možnosti volit komunisty ani nepřemýšlím. A všichni ostatní se dají dohromady s ODS. Takže jsem vlastně nevolil ČSSD, ale volil jsem proti ODS. O to mi šlo,“ vysvětlil mi Pavel Škára z Brněnska, který se svou dcerou právě vhodil do urny lístek.

Volič: Všude jsou gauneři, ale volit se musí

Před základní školou, kde se volilo, panuje klidné sobotní dopoledne. Ne všichni kolemjdoucí míří k volbám. Starší žena míjí školu, dovnitř nezamíří: “U voleb jsem nebyla, ani se nechystám. Je to stejně všechno jedna sebranka. Nevím, koho bych volila.“  Pan Petr Norman prochází také jen kolem, slyší otázku a hned se zapojí do diskuze: “Tím, že nepůjdete k volbám, situaci jen zhoršujete. Já tam byl včera, hned jak se otevřeli volební místnosti. Byli tam samí důchodci. Já už jsem sice taky v důchodu, ale i tak bych tam rád viděl nějaké mladé lidi. A taky nemůžu říct, že bych měl přímo nějakou oblíbenou stranu. Všude se najdou gauneři. Ale nevolit, to je blbost. Volil jsem nakonec ČSSD. Menším stranám nevěřím, nejsou schopné něco změnit. A za největší zlo považuji ODS. Tak jsem nevěděl, koho jiného než ČSSD. Vnímám, že dost starších lidí stále sympatizuje s komunisty. To nechápu. Je to asi tím, že jim vadí špatná sociální politika a poplatky ve zdravotnictví,“ myslí si pan Norman.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Irena Ševelová

Kde berete tu jistotu, že Krym zůstane Ukrajině?

A co se týká Ruska, podle mě se jeho imperialistická politika nikdy nezměnila jen jsme se nechali uchlácholit mírem, který tu byl a teď nastává naopak zas panika. Na druhou stranu, myslíte, že by na nás Rusko přímo zaútočilo, když jsme v NATO? Nebo nevěříte v ochranu NATO?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Pendrekový zákon“ narazil. Senátoři podávají ústavní stížnost. I někteří vládní

15:40 „Pendrekový zákon“ narazil. Senátoři podávají ústavní stížnost. I někteří vládní

Vládní „pendrekový“ paragraf o činnosti pro cizí moc, který už podepsal prezident Pavel, bude čelit …