„Byli to oni, kteří v Rusku poznali bolševiky a jejich politiky. Poznali celý systém. Ten strach z bolševismu přenesli do Československa, a proto u nás demokracie dosahovala tak vysoké úrovně. Proti totalitě je nutné bojovat, což je ten největší odkaz legií pro současnost. S nadsázkou mohu říct, že kdyby legionáři zůstali na sibiřské magistrále, tak jsme měli docela hezkou kolonii,“ sdělil ParlamentnímListům.cz místopředseda Senátu Přemysl Sobotka. Před tím byla otevřena výstava 100 let československých legií.
Ze Sobotkova projevu
„Je dobré si tuto historii, na kterou můžeme být právem hrdí, připomínat i letos v roce 100. výročí vypuknutí první světové války, kdy chce bezradná Evropa tuto obrovskou tragédii velkolepě oslavovat jako takzvanou velkou válku bez identifikace jejích viníků a obětí pod heslem takzvaného korektního přístupu k historii. Paradoxně to bude u nás sloužit mnohým lidem k útokům na legionáře za jejich údajnou zradu na rakousko-uherské monarchii, v níž někteří naši znalostmi historie příliš nepolíbení naivní sentimentalisté vidí ideální předobraz Evropské unie, který prý Masaryk s legionáři nesmyslně rozbil! Tito lidé zapomínají, že šlo především vinou zaostalé a národnostně netolerantní uherské části monarchie o neživotaschopný útvar a nemění nic na tom ani to, že tehdy české země a Vídeň dosáhly na tu dobu poměrně vysoké společenské i technické a ekonomické úrovně. Zapomíná se, že Čechy zradila právě monarchie, která je nahnala do nesmyslné války, jež byla nad její síly,“ sdělil Sobotka v úvodním projevu.
„Zapomíná se, že Němci v českém pohraničí se již tehdy začali více orientovat na Berlín a živit myšlenky pangermanismu, které po válce uchopil naplno Adolf Hitler a jemu podobní. Vedle famózních vojenských úspěchů hrstky legionářů v bojích s bolševiky od Volhy až po Vladivostok se také zapomíná, že právě naši legionáři jako první poznali pravou tvář a podstatu komunistického hnutí - věrolomnost, pomstychtivost třídní nenávisti, zákeřnost postavenou na lživé demagogii a neschopnost dodržovat jakékoliv úmluvy a smlouvy. Bohužel málokdo byl v Evropě tehdy schopen důsledně se nad těmito jevy zamýšlet a reagovat na ně,“ doplnil.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Rychetský