Konference „Církevní restituce – mýty a skutečnost“ byla rozdělena do čtyř panelů s tím, že každý z nich byl věnován zvláštnímu odbornému aspektu majetkového narovnání. V prvním bloku „Církevní restituce jako součást narovnání vztahu státu a církví“ vystoupil ráno premiér Petr Nečas, místopředsedkyně vlády Karolína Peake, arcibiskup pražský Dominik kardinál Duka, předseda Ekumenické rady církví Joel Ruml a tajemník Federace židovských obcí Tomáš Kraus.
VŠE K TÉMATU: Miliardy pro církve
Předseda vlády Petr Nečas zdůraznil především skutečnost, že prý ve věci majetkového narovnání státu s církvemi panuje spousta mýtů, podle jeho slov ale nejde ani tak o mýty, jako spíše o blud. „Mýty bývají alespoň něčím podloženy, ale tohle jsou opravdu bludy,“ zahájil premiér a odmítl skutečnost, že stát bude církvím něco dávat. „To není pravda. Stát nemůže dávat něco, co mu nikdy nepatřilo, neboť právně historický majetek církví nikdy nevlastnil,“ pokračoval Nečas. Z dlouhodobého hlediska navíc prý jde o rozpočtově odpovědné rozhodnutí.
Že církev nevlastnila majetek? To se vraťme do doby slovanských občin
Místopředsedkyně vlády a Věcí veřejných Karolína Peake se ze své pozice předsedkyně Legislativní rady vlády zabývala především jednotlivými právními návrhy, jež byly k realizaci církevních restitucí navrhovány. Podle Peake se projednávala také možnost, že by se majetkové narovnání provedlo takzvanou výčtovou metodou. To by znamenalo, že by přímo v zákoně byl detailní výčet veškerého majetku, který mám být jednotlivým církevním subjektům vrácen.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radim Panenka