V případu vedoucího odboru informatiky na zlínské radnici dotáhl své úsilí až k průlomovému rozhodnutí Nejvyššího správního soudu. Na jeho základě musel magistrát přiznat, že si úředník přišel za osm let na odměnách na 1,6 milionu korun. Ale díky němu se lidé dozvěděli i o platech a odměnách nejbližších spolupracovníků prezidenta Václava Klause. Přesto vyhráno zdaleka není, Maděra na své dotazy dostává až neuvěřitelné odpovědi. „Kdyby se právo na přístup k informacím aplikovalo tak, jak to činí Ministerstvo vnitra, tak z práva na informaci by se stalo právo na bezbřehé ukájení zvědavosti,“ napsali mu například z krajského úřadu.
Poukázal i na další paradox. „Zákony jsou u nás úplně směšné. Třeba zákon o zadávání veřejných zakázek. Úředníci rozkradou rozpočet. Když na to upozorníte Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, ten dá pokutu, kterou zaplatí úředníci z rozpočtu. V České republice pokuty za kradení musí platit okradení ze zbytku peněz, které se zatím nerozkradly. Je to Absurdistán,“ okomentoval ParlamentnímListům.cz.
Neexistuje kontrola hospodaření samosprávy
Hlavním tématem, kterému se zlínský Pirát věnuje, je svobodný přístup k informacím. Považuje ho za velmi důležité. „Dnes mohou samosprávy komukoli vyplatit jakoukoliv odměnu bez toho, aby se to někdo dozvěděl,“ sdělil ParlamentnímListům.cz s tím, že podobné je to u proplácení faktur. „Neexistuje kontrola hospodaření samosprávy,“ domníval se.
Pražský hrad vyměknul, jiní ne
Určitých úspěchů však už Maděra dosáhl. Jeho politický příběh začal na zlínském magistrátu, kam nastoupil v únoru 1999 jako vedoucí oddělení informačních systémů. Tady narazil na rozsáhlé tunelování v podobě předražených zakázek. Koncem srpna 2000 kvůli své neoblomnosti dostal padáka. Se zlínským magistrátem a krajským úřadem dodnes svádí bitvu o informace, hlavně o platech a mimořádných odměnách.
Dotáhl ji až k Nejvyššímu soudu, který v přelomovém rozsudku rozhodl, že informace o odměnách z veřejných prostředků musí být zveřejněny. Lidé se tak dozvěděli o platu a odměnách nejbližších spolupracovníků prezidenta Václava Klause Hájka a Jakla. „Hrad tehdy vyměknul, zatímco jiní ne,“ komentoval současnou situaci pro ParlamentníListy.cz.
Právo na informace? Bezbřehé ukájení zvědavosti
V jiných soubojích totiž Maděra tak úspěšný není. „Svádím například bitvu se Zlínským krajem, který mi sedmkrát zamítl žádost o informace. Například mi napsali, že se neztotožňují s výrokem Nejvyššího správního soudu,“ uvedl. „Proboha, kde žijeme, když může kterýkoliv úředník tohle napsat,“ okomentoval. V dalším zamítnutí Maděrovi z krajského úřadu napsali, že paragraf 8b zákona o svobodném přístupu k informacím je neústavní. „K čemu tedy máme Ústavní soud, když o tom, co je ústavní a co není, rozhodují úředníci?“ ptal se ironicky.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Oldřich Szaban