Ombudsmanka vyráží do boje proti ubytovnám. Toto se prý chystá na kšeftaře s chudobou

21.10.2014 19:47 | Zprávy

Ve středu ráno bude projednávat senátní výbor pro sociální politiku za přítomnosti ombudsmanky poměrně zásadní návrh pomoci obcím. Jde v něm o to, aby se obce mohly snáze zbavovat problematických ubytoven, které jsou většinou posledním útočištěm pro ty nejchudší. Zároveň jsou však i místy, která umožňují majitelům těchto ubytoven mít rekordní zisky od státu, za to, že bydlení (jež je většinou nedůstojné) poskytují.

Ombudsmanka vyráží do boje proti ubytovnám. Toto se prý chystá na kšeftaře s chudobou
Foto: Hans Štembera
Popisek: Anna Šabatová

Ochránkyně lidských práv Anna Šabatová se proti návrhu zákona razantně ohrazuje a varuje před tím, že vešel-li by v platnost, rozšíří jedině již tak dost vysoké počty lidí bez domova.

„Oceňuji snahu zákonodárce bránit zneužívání systému dávek některými provozovateli ubytoven. Navrhovanou změnu však považuji za nevhodnou. Vnáší do rozhodování prvek libovůle a negativně dopadne zejména na osoby v hmotné nouzi. Vůbec totiž nezohledňuje otázku, kde budou bydlet ti, kdo v důsledku tohoto zákona přijdou i o ubytovnu,“ odůvodnila Šabatová to, proč se proti návrhu zákona o pomoci v hmotné nouzi postavila.

Doplatek na bydlení zaručuje Ústava, upozorňuje Šabatová

Zdůraznila pak, že doplatek na bydlení je projevem ústavně zaručeného práva na sociální pomoc v hmotné nouzi. Podmínky pro jeho přiznání zákon musí upravovat jednoznačně a předvídatelně, ale zejména tak, aby byl zachován minimální standard tohoto práva a nemohlo dojít k jeho úplnému popření. K tomu však podle veřejné ochránkyně práv zákon fakticky směřuje.

Zde je namístě uvést, že o nároku na doplatek na bydlení, jako formě pomoci v hmotné nouzi, rozhoduje stát prostřednictvím Úřadu práce ČR na základě posouzení sociální situace žadatele. Podle navrhovaného zákona by však měla  mít nově obec právo zasáhnout do rozhodování státu. Znamenalo by to, že kdyby obec řekla „NE“, nemohl by Úřad práce ČR dávku vůbec přiznat, přestože by na ni z hlediska své sociální situace měl žadatel nárok. Veřejná ochránkyně práv je přesvědčena, že v rámci boje obcí s místními ubytovnami nelze lidem upírat právo na sociální pomoc.

Nejsou-li dána zákonem kritéria, rozhodovala by libovůle

„Obec navíc nemá pro udělení souhlasu či nesouhlasu stanovena žádná kritéria, což by ve vztahu k jednotlivým žadatelům o dávku vneslo do správního rozhodování nepřijatelný prvek libovůle. Stanovisko obce totiž nemůže vycházet ze sociální situace žadatele o dávku, protože obec nemá a nemůže mít přístup k informacím, které v rámci správního řízení shromažďuje úřad práce,“ poznamenala ve vyjádření pro ParlamentníListy.cz ochránkyně lidských práv Šabatová.  

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Alena Hechtová

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Jsou ze mě nervózní.“ Šlachta si v Senátu vybral klub a řekl, co zažil po zvolení

7:09 „Jsou ze mě nervózní.“ Šlachta si v Senátu vybral klub a řekl, co zažil po zvolení

Nově zvolený senátor Robert Šlachta v horní komoře českého parlamentu vstoupil do senátorského klubu…