Na bouchání šampaňského je po středečním hlasování ve sněmovně mezi zastánci přímé volby prezidenta stále ještě dost času. Optimismus krotil především předseda Věcí veřejných Radek John, pro jehož stranu jde o jednu z priorit volebního programu. „Vyhráli jsme jednu bitvu v boji o přímou volbu prezidenta, ale nevyhráli jsme celou válku. Ta válka skončí teprve rozhodnutím Senátu,“ prohlásil John po hlasování.
Přímé volbě hlavy státu zdánlivě nestojí v cestě nezdolatelná překážka. Ve sněmovně se pro ni vyjádřili všichni poslanci ČSSD, která má v Senátu díky obsazení 41 křesel většinu. Až na tři výjimky pro ni hlasovali poslanci ODS, jež má v horní komoře s 25 členy druhé nejsilnější zastoupení. Jen hlasy těchto dvou senátorských klubů by bohatě stačily k tomu, aby se v roce 2013 volila hlava státu přímo.
Sledujeme téma Přímá volba prezidenta
Senát by mohl přímou volbu schválit tak, aby se v roce 2013 nestihla
Přesto se ozývají skeptické hlasy, a to dokonce od Strany práv občanů Zemanovci, která zorganizovala petiční akci, během níž se pod přímou volbu prezidenta podepsalo více než 100 tisíc občanů. „Mám obavy z toho, když něco, na čem původně nepanovala shoda, prošlo sněmovnou tak hladce a ještě to bylo doprovázeno populistickými komentáři politiků,“ říká pro ParlamentníListy.cz Martin Nejedlý, místopředseda SPOZ.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník