Past na přímou volbu prezidenta. Nechat ji v Senátu uležet

15.12.2011 22:46 | Zprávy

Malování čerta na zeď, nebo skutečná hrozba pro přímou volbu prezidenta? Středeční hlasování ve sněmovně je významným krokem pro změnu ústavy, která zavádí přímou volbu hlavy státu. Kromě všudypřítomné euforie se však ozývají i hlasy upozorňující, že její prosazení v Senátu může přinést komplikaci. Tou je skutečnost, že existuje dvojí výklad pro schvalování ústavních zákonů v horní komoře Parlamentu.

Past na přímou volbu prezidenta. Nechat ji v Senátu uležet
Foto: Hans Štembera
Popisek: Senát Parlamentu České republiky

Na bouchání šampaňského je po středečním hlasování ve sněmovně mezi zastánci přímé volby prezidenta stále ještě dost času. Optimismus krotil především předseda Věcí veřejných Radek John, pro jehož stranu jde o jednu z priorit volebního programu. „Vyhráli jsme jednu bitvu v boji o přímou volbu prezidenta, ale nevyhráli jsme celou válku. Ta válka skončí teprve rozhodnutím Senátu,“ prohlásil John po hlasování.

Přímé volbě hlavy státu zdánlivě nestojí v cestě nezdolatelná překážka. Ve sněmovně se pro ni vyjádřili všichni poslanci ČSSD, která má v Senátu díky obsazení 41 křesel většinu. Až na tři výjimky pro ni hlasovali poslanci ODS, jež má v horní komoře s 25 členy druhé nejsilnější zastoupení. Jen hlasy těchto dvou senátorských klubů by bohatě stačily k tomu, aby se v roce 2013 volila hlava státu přímo.

Sledujeme téma Přímá volba prezidenta

Senát by mohl přímou volbu schválit tak, aby se v roce 2013 nestihla

Přesto se ozývají skeptické hlasy, a to dokonce od Strany práv občanů Zemanovci, která zorganizovala petiční akci, během níž se pod přímou volbu prezidenta podepsalo více než 100 tisíc občanů. „Mám obavy z toho, když něco, na čem původně nepanovala shoda, prošlo sněmovnou tak hladce a ještě to bylo doprovázeno populistickými komentáři politiků,“ říká pro ParlamentníListy.cz Martin Nejedlý, místopředseda SPOZ.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

PhDr. Igor Hendrych, Ph.D. byl položen dotaz

Jaká výše důchodu by byla podle vás důstojná?

A co jako politici děláte proto, aby bylo na důstojné důchody i třeba za 20-30 let? Protože teď jsou na tom podle mě důchodci dobře, ale otázkou je, co bude do budoucna?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Pendrekový zákon“ narazil. Senátoři podávají ústavní stížnost. I někteří vládní

15:40 „Pendrekový zákon“ narazil. Senátoři podávají ústavní stížnost. I někteří vládní

Vládní „pendrekový“ paragraf o činnosti pro cizí moc, který už podepsal prezident Pavel, bude čelit …